Jak podały media, Sokurow upomniał się o Sencowa podczas wtorkowego spotkania Putina z Radą ds. Społeczeństwa Obywatelskiego przy prezydencie Rosji. Rozmowa odbyła się w części spotkania zamkniętej dla mediów. Jak przekazali jego uczestnicy, Sokurow poprosił o uwolnienie ukraińskiego reżysera i było to jego osobistą inicjatywą; spośród członków Rady nikt więcej nie poruszał tej kwestii.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow poinformował w środę, że Putin w odpowiedzi na prośbę Sokurowa wskazał na prawny aspekt tej sprawy i zauważył, że już wcześniej wyrażał swoje stanowisko na ten temat.

Z kolei według relacji szefa Rady ds. Praw Człowieka Michaiła Fiedotowa, Putin obiecał, że rozważy, co można byłoby uczynić w tym kierunku, nie czekając na postępy w działaniach strony ukraińskiej.

Sokurow w 2016 roku zwrócił się z prośbą o uwolnienie Sencowa na innym spotkaniu z Putinem - na posiedzeniu Rady ds. Kultury i Sztuki przy prezydencie Rosji. W tym roku Sokurow, który jest jednym z najbardziej cenionych twórców w Rosji i za granicą, przeszedł z tego gremium do Rady ds. Praw Człowieka.

W 2016 roku w odpowiedzi na prośbę Sokurowa o "rozwiązanie problemu" Sencowa Putin oświadczył, że Sencow został skazany nie za swoją twórczość, lecz za to, że poświęcił się działalności terrorystycznej. Wskazał, że sąd podjął już w tej sprawie decyzję, a polemizując z Sokurowem powiedział: "nie zdołamy w tej sytuacji postępować po rosyjsku i po chrześcijańsku bez decyzji sądowej".

Oznajmił także, że w sprawie ewentualnego zwolnienia Sencowa trzeba, aby "dojrzały warunki".

W czerwcu br. Putin powiedział publicznie, że Sencow został skazany nie za działalność zawodową, lecz za przygotowanie aktu terrorystycznego, i podkreślił, że "są to rzeczy nieporównywalne".

Latem br. władze Rosji odrzuciły podanie matki Sencowa o jego ułaskawienie. Administracja Putina oceniła, że Sencow powinien osobiście poprosić o łaskę. Media niezależne w Rosji wskazywały jednak, że istnieją przypadki, gdy prezydent może sam ułaskawić skazanego, nawet jeśli ten się o to nie zwracał.

Prośbę o ułaskawienie Sencowa ze względów humanitarnych skierował w czerwcu do władz Rosji sekretarz generalny Rady Europy Thorbjoern Jagland. Pieskow poinformował wówczas, że list ten nie może stanowić podstawy do ułaskawienia.

Sencow został skazany w Rosji na 20 lat kolonii karnej za zarzucane mu przygotowywanie zamachów terrorystycznych na Krymie. Reżyser odrzuca oskarżenia pod swoim adresem i twierdzi, że sprawa przeciwko niemu ma charakter polityczny. Również kraje zachodnie i władze w Kijowie krytykowały jego proces, oceniając, że ma on podłoże polityczne. Pochodzący z Krymu Sencow był zdecydowanym przeciwnikiem dokonanej w marcu 2014 roku przez Rosję aneksji półwyspu.

O uwolnienie Sencowa apelowało wielu rosyjskich i europejskich twórców filmowych. Parlament Europejski uhonorował go tegoroczną Nagrodę imienia Andrieja Sacharowa przyznawaną za wolność myśli. Wręczenie tej nagrody odbędzie się w środę w Strasburgu; według mediów rosyjskich odbiorą ją w imieniu Sencowa jego kuzynka Natalia Kapłan i adwokat Dmitrij Dinze.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)