Za rezolucją opowiedziały się obie partie. Podkreślono w niej znaczenie "niezależności i bezpieczeństwa państwa ukraińskiego".

Rezolucję przyjęto w związku z wydarzeniami w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej, gdzie 25 listopada Rosjanie ostrzelali jednostki ukraińskiej marynarki wojennej, które próbowały przejść z Odessy do Mariupola. Rosja zajęła okręty i aresztowała ukraińskich marynarzy; oskarżyła ich o nielegalne przekroczenie granicy.

Incydent wywołał kolejne napięcia w stosunkach między Waszyngtonem a Moskwą - pisze w środę na swojej stronie internetowej rozgłośnia Głos Ameryki.

"Stany Zjednoczone i sojusznicy powinni pociągnąć Rosję do odpowiedzialności. W przeciwnym razie Moskwa uzna to (bezczynność) za +zielone światło+ dla dalszych takich posunięć" - cytuje Głos Ameryki wypowiedź przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów Eda Royce'a.

Po incydencie w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej prezydent Trump odwołał planowane spotkanie z prezydentem Rosji Wladimirem Putinem, do którego miało dojść na marginesie szczytu G20 w Buenos Aires.

USA i UE apelowały też do Rosji o niezwłoczne uwolnienie ukraińskich marynarzy i okrętów.(PAP)

mmp/ mal/