Przywódcy chadeckiej CSU i socjaldemokratycznej SPD, partii koalicyjnych w rządzie federalnym Niemiec, pogratulowali w piątek Annegret Kramp-Karrenbauer wyboru na nową szefową CDU i zaoferowali jej współpracę. Według opozycyjnej AfD to "nowa wersja Angeli Merkel".

"Serdeczne gratulacje z okazji wyboru na przewodniczącą CDU. Wiele szczęścia i sukcesów na nowym stanowisku! Za dobrą współpracę z CSU!" - napisał na Twitterze urzędujący szef bawarskiej Chrześcijańskiej Unii Społecznej oraz minister spraw wewnętrznych w rządzie federalnym Horst Seehofer.

"(...) Dziękuję i cieszę się na naszą współpracę. Razem zawsze byliśmy najmocniejsi" - odpisała Kramp-Karrenbauer.

Desygnowany na następcę Seehofera na czele CSU premier Bawarii Markus Soeder złożył Kramp-Karrenbauer "życzenia szczęścia z Bawarii" i wyraził radość z "przyszłej współpracy". "CDU i CSU muszą ponownie zbliżyć się do siebie i wspólnie pracować dla dobra kraju" - napisał na Twitterze.

Na partyjnym zjeździe CSU 19 stycznia Seehofer ma zrezygnować z szefowania partii, a jego stanowisko ma objąć desygnowany na nie Soeder.

Przewodnicząca SPD Andrea Nahles w swoim tweecie zauważyła, że Kramp-Karrenbauer na stanowisku zastąpiła Merkel, a co za tym idzie - "poszła w jej wielkie ślady". Ona także zaoferowała nowej szefowej CDU współpracę.

Szef pozostającej w opozycji liberalnej FDP Christian Lindner podkreślił, że przed nową szefową CDU stoi teraz zadanie "zjednoczenia partii". "Większość delegatów na zjeździe opowiedziała się za inną strategią, ale potem wybrała ciągłość. Cieszymy się na uczciwą rywalizację i dobrą współpracę" - napisał.

Nadzieję na "ekscytującą polityczną rywalizację" wyrazili również członkowie dwuosobowego kierownictwa Zielonych - Annalena Baerbock i Robert Habeck.

Z kolei przewodnicząca parlamentarnej frakcji prawicowo-populistycznej Alternatywy dla Niemiec (AfD) Alice Weidel oceniła, że przewodnictwo Kramp-Karrenbauer w CDU to nowa wersja rządów Merkel, która doprowadzi do "utrzymania lewicowego kursu" tej partii.

Delegaci na zjazd CDU w Hamburgu wybrali w piątek Annegret Kramp-Karrenbauer (od inicjałów imienia i nazwiska nazywaną w mediach AKK) na nową szefową tej chadeckiej partii. Polityk uznawana za kontynuatorkę linii kanclerz Merkel w drugiej turze uzyskała 517 głosów, a jej rywal, konserwatywny Friedrich Merz - 482. W pierwszej żaden z kandydatów nie otrzymał ponad połowy z 999 głosów delegatów. Odpadł w niej również konserwatywny minister zdrowia Jens Spahn.

akl/ mal/