W Sądzie Okręgowym w Warszawie złożony został wniosek o rejestrację partii politycznej o nazwie „Ruch Prawdziwa Europa”, której podstawą programową są założenia „Ruchu Europa Christi” - poinformował w mediach europoseł Mirosław Piotrowski.

"Informuję, że w ubiegłym tygodniu, w Sądzie Okręgowym w Warszawie, złożony został wniosek o rejestrację partii politycznej o nazwie +Ruch Prawdziwa Europa+, której podstawą programową są założenia +Ruchu Europa Christi+" - napisał Piotrowski w komunikacie, zamieszczonym m.in. na stronie kurierlubelski.pl

W rozmowie z Wirtualną Polską Piotrowski podkreślił, że szczegółowych informacji chętnie udzieli po wpisaniu "Ruchu Prawdziwa Europa” przez sąd do rejestru partii politycznych. "Na tym etapie nie chciałbym się wypowiadać" – dodał Piotrowski.

Piotrowski jest europosłem trzecią kadencję. W 2004 roku został wybrany do PE jako kandydat Ligi Polskich Rodzin; otrzymał ponad 48 tys. głosów, najwięcej w okręgu lubelskim. W 2009 r. Piotrowski był liderem listy PiS na Lubelszczyźnie. Zdobył najwięcej głosów w całym okręgu lubelskim - prawie 85 tys.; w 2014 r. jako kandydat PiS zdobył - 73 465 głosów

Wirtualna Polska podkreśla, że w 2009 i 2014 r. Piotrowski uzyskiwał reelekcję startując z list PiS, choć formalnie nigdy nie był członkiem partii. "Wysokie miejsca na listach zawdzięczał głównie dzięki ojcu Tadeuszowi Rydzykowi. Jest częstym gościem toruńskich mediów" - zaznaczono.

Jak podkreśla wp.pl pierwszym celem ugrupowania są wybory do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku. "Według wewnętrznych sondaży mamy ok. 18 proc. poparcia. Dostaniemy ok. 7-8 mandatów w PE" – zapewnia wp.pl jeden z inicjatorów przedsięwzięcia, współpracownik ojca Tadeusza Rydzyka. "I zapewnia, że badanie zostało przygotowane przez znaną i profesjonalną sondażownię. Nazwy jednak nie chce wymienić. Przypomina, że w listopadowym sondażu dla +Rzeczpospolitej+ 14 proc. poparło powstanie inicjatywy partii ojca Tadeusza Rydzyka. W tym samym sondażu aż 69 proc. było jednak przeciwnych powstaniu takiej formacji" - podkreśla portal.

Zgodnie z informacjami wp.pl do Parlamentu Europejskiego z nowej partii miałby wystartować były poseł PiS i były wiceprezes PZU Andrzej Jaworski, który zostałby jedynką na Mazowszu. "Na liście znaleźliby się również: były minister środowiska Jan Szyszko, europosłanka Urszula Krupa, posłanka Gabriela Masłowska, posłanka Anna Sobecka, europoseł Mirosław Piotrowicz" – wymienia rozmówca Wirtualnej Polski. Na tej liście nie ma byłego szefa MON Antoniego Macierewicza.

"Podstawą programową nowej partii mają być założenia inicjatywy +Europa Christi+. Powstała ona w marcu ub. roku z inspiracji ks. inf. Ireneusza Skubisia, honorowego redaktora naczelnego Tygodnika Katolickiego +Niedziela+. W Polsce odbyły się już dwa kongresy Ruchu. Jego twórcy, za główny cel stawiają sobie odbudowanie chrześcijańskiego myślenia o Europie" - czytamy w wp.pl. (PAP)