W piątek odbyło się spotkanie przedstawicieli mazowieckich struktur PO i PSL; umowa koalicyjna dotycząca m.in. sejmiku Mazowsza zostanie prawdopodobnie podpisana w poniedziałek - powiedział PAP lider Platformy na Mazowszu Andrzej Halicki.

Sekretarze generalni trzech partii: PO Robert Tyszkiewicz, PSL Piotr Zgorzelski i SLD Marcin Kulasek poinformowali w piątek o zawarciu porozumienia politycznego o wyłonieniu wspólnych koalicji w dziewięciu województwach.

W skład koalicji mają wchodzić: Polskie Stronnictwo Ludowe, Koalicja Obywatelska (współtworzą ją: PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska) oraz Sojusz Lewicy Demokratycznej. Zgorzelski powiedział ponadto, iż w piątek zawarte zostało porozumienie koalicyjne na Mazowszu.

Lider mazowieckich struktur Platformy Andrzej Halicki wyjaśnił w rozmowie z PAP, że w piątek doszło do spotkania, w którym wziął udział m.in. szef PSL na Mazowszu, zarazem urzędujący marszałek tego województwa Adam Struzik. "Mieliśmy dobre spotkanie. Nie podpisaliśmy jeszcze porozumienia, mamy jeszcze na to weekend" - powiedział Halicki. Według niego umowa koalicyjna zostanie prawdopodobnie podpisana w poniedziałek, przed pierwszą, inauguracyjną sesją sejmiku Mazowsza.

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że nie zostały ustalone jeszcze wszystkie szczegóły współpracy koalicyjnej. Marszałkiem województwa ma pozostać Adam Struzik.

Kulasek powiedział na piątkowej konferencji prasowej, że ewentualne porozumienie ma objąć także Sojusz, choć ugrupowanie to nie ma swych przedstawicieli w sejmiku Mazowsza. Zgorzelski wyjaśnił, że wynika to z porozumień na szczeblu centralnym z SLD, które ma swoich radnych w kilku innych sejmikach.

W 51-osobowym sejmiku województwa mazowieckiego w tegorocznych wyborach najwięcej mandatów zdobyło PiS - 24, ale nie daje to temu ugrupowaniu większości. Koalicja Obywatelska zdobyła 18, PSL – 8, a Bezpartyjni Samorządowcy - 1.

Porozumienie, które zawarły w piątek PO (w formule Koalicji Obywatelskiej), PSL i SLD dotyczy, oprócz Mazowsza także: Pomorza, Pomorza Zachodniego, Warmii i Mazur, Wielkopolski, Lubuskiego, Kujawsko-pomorskiego, Opolszczyzny i Śląska.(PAP)

autor: Marta Rawicz