Wielka Brytania i UE porozumiały się w środę w kwestii zagwarantowania praw obywateli, rozliczenia finansowego, a także uniknięcia granicy między Irlandią a Irlandią Północną. 25 listopada ma się odbyć nadzwyczajny szczyt UE ws. Brexitu. O sprawę Brexitu premier był pytany na konferencji prasowej po spotkaniu z szefem czeskiego rządu Andrejem Babiszem.

Morawiecki powiedział, że zarówno Polska, jak i Czechy starały się robić wszystko, żeby w sprawie Brexitu doszło do kompromisu. "Ten kompromis nie jest oczywiście łatwy, ale podkreślaliśmy jak ważna jest w tym kontekście elastyczność, kreatywność rozwiązań. Podkreślaliśmy również, że tzw. no deal, czyli brak podpisania jakiś bardziej szczegółowych rozwiązań z Wielką Brytanią niczego tak naprawdę nie rozwiązuje" - powiedział premier na czwartkowej konferencji prasowej w Pradze.

Dlatego - jak dodał - cieszy go fakt, że pakiet uzgodnień dotyczący Brexitu ma zostać potwierdzony na szczycie 25 listopada. "On dla naszych obywateli jest bardzo ważny, dla naszych przedsiębiorców jest kluczowy, którym zależy na stabilności relacji z Wielką Brytanią" - podkreślił.

Wielka Brytania jest dla nas niezwykle ważnym partnerem handlowym, gospodarczym, inwestycyjnym, ale także partnerem politycznym w ramach sojuszu transatlantyckiego. "I chcemy, żeby takim partnerem także pozostała" - dodał premier.(PAP)

autor: Marta Rawicz