Szef klubu PiS podkreślił, że spotkanie Komitetu Politycznego będzie dotyczyło spraw bieżących, w tym sytuacji w sejmikach województw, w których PiS w wyborach samorządowych zdobył samodzielną większość. "Spotkanie będzie też poświęcone zatwierdzeniu kandydatur na marszałków sejmików" - powiedział Terlecki.

Przed posiedzeniem Komitetu Politycznego odbędzie się także spotkanie kierownictwa partii. Oba zaplanowane są na czwartkowe popołudnie.

Terlecki nie wykluczył, że w trakcie posiedzenia Komitetu Politycznego może pojawić się temat dymisji szefa Komisji Nadzoru Finansowego Marka Chrzanowskiego po publikacji "Gazety Wyborczej", która napisała, że według właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego, Chrzanowski w marcu 2018 roku miał zaoferować przychylność dla tego banku w zamian za około 40 mln zł.

W wyborach samorządowych, które odbyły się 21 października, PiS uzyskało samodzielną większość w 6 sejmikach województw: lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, podkarpackiego, podlaskiego i świętokrzyskiego. Koalicja Obywatelska ma samodzielną większość w jednym sejmiku - województwa pomorskiego.

Ponadto we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk, który prowadził negocjacje z ramienia partii, poinformował, że PiS podpisało umowę koalicyjną na Dolnym Śląsku z Bezpartyjnymi Samorządowcami. Kandydatem na marszałka województwa ma być sprawujący dotychczas tę funkcję Cezary Przybylski (Bezpartyjni Samorządowcy). Natomiast PiS będzie miało prawo zaproponować dwóch wicemarszałków i przewodniczącego sejmiku. Dworczyk poinformował, że PiS prowadzi rozmowy koalicyjne na szczeblu gminnym, powiatowym i wojewódzkim m.in. w województwach śląskim i mazowieckim. (PAP)

autor: Mateusz Roszak