Sprawę konfliktu pracowników UW - prof. Jerzego Majchrowskiego (który kieruje Izbą Dyscyplinarną Sądu Najwyższego) i prof. Wojciecha Sadurskiego nagłośniło we wtorek radio RMF.

Prof. Jan Majchrowski stracił na Uniwersytecie Warszawskim funkcję tutora jednego ze studentów w Kolegium Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych (MISH) UW po wpisie na planie zajęć jednego z nich. Majchrowski napisał na nim, zaznaczając nazwisko prof. Wojciecha Sadurskiego: "Ten wykładowca nie odpowiada poziomowi, który uważam za właściwy i odpowiedni dla profesora UW. W związku z tym nie akceptuję tego planu".

Dyrektor MISH prof. Marek Węcowski w piśmie, które złożył czwartek rektorowi UW napisał, że zachowanie prof. Jana Majchrowskiego narusza elementarne zasady uniwersyteckiej dydaktyki w stopniu uzasadniającym egzekwowanie odpowiedzialności dyscyplinarnej.

W czwartek rzeczniczka UW Anna Korzekwa-Józefowicz poinformowała PAP, że 6 listopada pismo dotyczące prof. Wojciecha Sadurskiego złożył do rektora UW także prof. Jerzy Majchrowski. Prof. Majchrowski uważa, że prof. Sadurski "uporczywie dopuszcza się licznych naruszeń zasad etyki (...). W szczególności wielokrotnie wypowiadał się w mediach, w tym społecznościowych, w sposób agresywny, celowo obrażający i mający na celu poniżyć osoby, które uznał za swych oponentów" - wynika z pisma prof. Majchrowskiego, którego fragment udostępniła PAP rzeczniczka UW. Prof. Majchrowski zawnioskował w piśmie o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego - przeciwko prof. Sadurskiemu.

Teraz oba pisma - dyrektora MISH prof. Marka Węcowskiego i prof. Jerzego Majchrowskiego trafią do rzecznika spraw dyscyplinarnych UW - poinformowała PAP rzeczniczka UW.

Anna Korzekwa-Józefowicz poinformowała wcześniej PAP, że po incydencie z dopiskiem dotyczącym zajęć prowadzonych przez prof. Sadurskiego student zwrócił się do władz kolegium z prośbą o zmianę tutora. "I dr hab. Marek Węcowski, zastępca dyrektora MISH ds. tutoringu, podjął decyzję o +zdjęciu z prof. Majchrowskiego obowiązków tutora+" - napisała rzeczniczka. (PAP)

autor: Szymon Zdziebłowski