Druga tura wyborów w Lubelskiem przyniosła zmiany trzech prezydentów miast: Chełma, Białej Podlaskiej i Puław. Wybory burmistrza Nałęczowa rozstrzygnęły się trzema głosami, a Hrubieszowa – 14.

W Lubelskiem w drugiej turze mieszkańcy wybrali 3 prezydentów, 23 burmistrzów i 51 wójtów, spośród 154 kandydatów zgłoszonych przez 97 komitetów wyborczych. W pierwszej turze wybrano 136 włodarzy samorządowych.

W Chełmie 27-letni Jakub Banaszek (KW PiS) pokonał kierującą tym miastem od trzech kadencji Agatę Fisz, która jest członkiem SLD, ale kandydowała z własnego komitetu „Postaw na Chełm”. Banaszek w drugiej turze zdobył 50,89 proc. głosów, a Fisz – 49,11 proc. Banaszek jest członkiem partii Porozumienie wicepremiera Jarosława Gowina, podczas kampanii wyborczej poparcia udzielili mu m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki i kilku ministrów jego rządu.

W Białej Podlaskiej stanowisko prezydenta stracił Dariusz Stefaniuk, szef powiatowych struktur PiS, który pełnił swoją funkcję od 2014 r. W drugiej turze Stefaniuka pokonał Michał Litwiniuk, członek PO, który przez minioną kadencję był jego zastępcą. Litwiniuk został odwołany z tej funkcji na początku września, po tym jak ogłosił swój start w wyborach. Litwiniuk zdobył 53,11 proc. głosów, Stefaniuk – 46,89 proc.

Z prezydenturą Puław żegna się Janusz Grobel, który rządził tym miastem nieprzerwanie od 1994 r. Pokonał go bezpartyjny radny miejski Paweł Maj. Obaj startowali z własnych komitetów. Maj zdobył w drugiej turze 55,96 proc. głosów, a Grobel - 44,04 proc.

Swoje stanowiska obronili w pierwszej turze prezydent Lublina Krzysztof Żuk, który jest szefem PO w regionie, ale startował z koalicyjnego komitetu sygnowanego jego nazwiskiem oraz prezydent Zamościa Andrzej Wnuk, popierany przez PiS.

Fotel posła zamieni na stanowisko burmistrza Kraśnika działacz PO Wojciech Wilk. Pokonał on w drugiej turze kandydata PiS Kazimierza Chomę. Wilk uzyskał 53,39 proc. głosów, a Choma – 46,61 proc. Wilk został wybrany na posła w 2005 i 2007 r., a następnie w 2015. W latach 2014-2015 był wojewodą lubelskim. Wcześniej pracował w urzędzie miejskim w Kraśniku, w latach 2002-2005 był zastępcą burmistrza tego miasta.

W kilku miastach stracili stanowiska burmistrzów doświadczeni samorządowcy. W Łukowie Dariusz Szustek (PiS), kierujący miastem od 2010 r., przegrał w drugiej turze z kandydatem lokalnego komitetu, dotychczasowym radnym Piotrem Płudowskim. Szustek uzyskał 46,94 proc., a Płudowski 53,06 proc. W Lubartowie Janusz Bodziacki (PiS), pełniący urząd burmistrza drugą kadencję uzyskał 48,25 proc. głosów i przegrał z kandydatem lokalnego komitetu Krzysztofem Paśnikiem, który zdobył 51,75 proc.

Stanowiska obronili w drugiej turze dotychczasowi burmistrzowie, byli posłowie PiS, Jarosław Żaczek w Rykach i Jerzy Rębek w Radzyniu Podlaskim.

W niektórych miastach rywalizacja była bardzo wyrównana, o wyniku decydowały pojedyncze głosy. W Nałęczowie przewagą zaledwie trzech głosów wybory na burmistrza wygrał startujący z własnego komitetu Wiesław Pardyka, który pokonał Wiesława Jarosińskiego, także wystawionego przez lokalny komitet wyborczy. Dotychczasowy burmistrz Andrzej Ćwiek odpadł w pierwszej turze wyborów.

14 głosów zdecydowało o wyborze burmistrza Hrubieszowa. Marta Majewska z lokalnego komitetu taką przewagą pokonała Marylę Symczuk, kandydatkę PiS. (PAP)

Autorzy: Zbigniew Kopeć, Renata Chrzanowska