Co najmniej 15 osób poniosło śmierć w środę wieczorem w ataku islamistów z ugrupowania Boko Haram na kilka wsi w północno-wschodniej Nigerii - poinformowała agencja Reutera, powołując się na mieszkańców.

Dziewięć osób zginęło we wsi Bulabrin - poinformowali jej mieszkańcy. Spalone zwłoki pięciu osób zostały znalezione w zgliszczach jednego z domów we wsi Kofa. Jedna osoba została zabita w pobliskiej wsi Dalori w obozie dla uchodźców wewnętrznych.

Nigeria od dziewięciu lat wstrząsana jest terrorystyczną działalnością dżihadystycznej organizacji Boko Haram, która zabiła już ponad 27 tys. osób, a ponad dwa miliony zmusiła do opuszczenia miejsc zamieszkania - podaje agencja AFP.

Chociaż nigeryjski rząd twierdzi, że od końca 2015 roku Boko Haram zostało w większości pokonane, dżihadyści wciąż są w stanie atakować w mieście Maiduguri, stolicy stanu Borno, i wokół niego, a także na większości obszaru północno-wschodniej Nigerii - wskazuje Reuters.

Założone w 2002 roku ugrupowanie Boko Haram początkowo stawiało sobie za cel walkę z zachodnią edukacją i europejskim stylem życia. W 2009 roku organizacja rozpoczęła akcję zbrojną na rzecz przekształcenia Nigerii lub przynajmniej jej części w muzułmańskie państwo wyznaniowe, w którym obowiązywałoby prawo szariatu. (PAP)