Krzystek, rozpoczynając kampanię wyborczą w połowie sierpnia br., jako jeden z ostatnich zgłoszonych kandydatów, podkreślał, że najważniejsza dla niego jest rodzina, jej rozwój i bezpieczeństwo, a także ochrona zdrowia.

Sierpniowe spotkanie inaugurujące kampanię odbyło się na położonej w centrum miasta wyspie Łasztownia, którą Krzystek podał jako przykład konsekwentnego planu działania. Według niego to świetne miejsce pokazujące zmiany, które zaszły w ostatnich latach w Szczecinie. Wymieniał także inwestycje, które już powstały, takie jak tramwaj jeżdżący na prawy brzeg miasta, halę widowiskowo-sportową i budynek filharmonii.

Do wyzwań stojących przed miastem zaliczył aquapark, nowy stadion i dalszą rewitalizację Łasztowni, która ma być "nowym sercem miasta".

Reklama

Urzędujący prezydent startuje z KWW Bezpartyjnych Piotra Krzystka. Bezpartyjni wystawili także swoich kandydatów w wyborach do zachodniopomorskiego sejmiku. Jedną z nich otwiera obecna radna Maria Ilnicka-Mądry, dyrektor XIII LO w Szczecinie Cezary Urban, a także kajakarz i podróżnik Aleksander Doba.

Urzędujący prezydent był od początku liderem sondaży wyborczych. Trzy z nich sytuowały Krzystka jako zwycięzcę wyborów, ale nie dawały mu szans na wygraną w pierwszej turze.

Lokalni dziennikarze i komentatorzy podkreślali, że Krzystek prowadził raczej spokojną i mało aktywną kampanię wyborczą, korzystając z możliwości, jakie daje mu sprawowany urząd. Jego kampania, którą oparł na spotkaniach z mieszkańcami, wyraźnie przyspieszyła w ostatnim etapie.

Piotr Krzystek urodził się 5 lutego 1973 r. Jest radcą prawnym, menedżerem, absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego.

Pracował jako podinspektor w Urzędzie Miasta Szczecina w 1998 r. Następnie, od maja 1998 do 31 grudnia 1998 r., był zastępcą dyrektora Wydziału Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie. W latach 1999-2002 był dyrektorem generalnym Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. W latach 2002-2004 pełnił funkcję zastępcy prezydenta Szczecina, był odpowiedzialny za sprawy związane z polityką mieszkaniową oraz gospodarowaniem mieniem komunalnym. W 2002 i od 2004 prowadził kancelarię radcy prawnego.

W 2006 r. w drugiej turze wyborów samorządowych został wybrany na urząd prezydenta Szczecina. Głos oddało na niego ponad 74 tys. mieszkańców. Ponownie na urząd prezydenta wybrany został w 2010 r. Zwyciężył głosami blisko 50 tys. szczecinian. W 2014 r. po zwycięstwie w drugiej turze objął urząd prezydenta Szczecina na trzecią kadencję.

Krzystek jest żonaty, ma troje dzieci.