Jak przekazał Orzeł, w dniu wyborów telefony RKW będą czynne od godz. 9 do 23. "Będzie można zgłaszać dwa typy spraw - jak jest się przekonanym, że ktoś naruszył ordynację wyborczą, porządek w lokalu, zasady wyborcze itd., ale można też dzwonić, żeby się podzielić wątpliwościami, bo przy telefonach będą siedzieli eksperci" - wyjaśnił.

Dodał, że jeżeli ekspert uzna, iż zgłoszenie jest naruszeniem ordynacji wyborczej, wówczas sporządzi notatkę oraz poprosi osobę dzwoniącą o imię, nazwisko, numer telefonu, numer komisji obwodowej oraz nazwę miejscowości, w której miało dojść do nieprawidłowości. Zaznaczył, że anonimowe sygnały nie będą przyjmowane.

Orzeł przekazał też, że na podstawie sporządzonych w niedzielę notatek, powstanie raport najczęstszych naruszeń ordynacji wyborczych. Ma on być gotowy w kilka tygodniu po wyborach i upubliczniony.

Rozmówca PAP przypomniał, że w ubiegłych latach, najczęściej zgłaszanymi naruszeniami była m.in. "propaganda w lokalu wyborczym, sytuacja w której ktoś wrzucił kilka kartek do urny, lub brak danej osoby w spisie wyborców danej komisji, mimo iż powinna się w nim znajdować".

"Z częścią tych spraw ludzie pójdą do sądu i wtedy trzeba będzie im pomóc od strony prawnej; postaramy się zorganizować pomoc prawną w przypadkach w których sądzimy, że są tego warte; np. gdy naruszenie mogło skutkować zmianą wyniku w danym okręgu" - dodał Orzeł.

Dopytywany zaznaczył, że RKW nie zdecydował jeszcze, czy infolinia będzie też działać podczas II tury. "Kiedy zostaje tylko dwóch kandydatów, to napięcie wyborcze i kontrola jest dużo większa. Myślę, że poziom naruszeń i procent głosów nieważnych (w II turze) będzie mały" - ocenił.

Nieprawidłowości podczas niedzielnego głosowania będzie można zgłaszać pod pięcioma numerami telefonów: 787 522 724, 787 522 727, 787 522 730, 787 522 733, 787 522 739.(PAP)

autor: Maciej Zubel