Nie spodziewałem się, że pan minister Zbigniew Ćwiąkalski tak otwarcie przyzna, iż problem wyłudzeń VAT nie zaistniał w jego świadomości jako ministra - mówił dziennikarzom w przerwie obrad komisji śledczej jej szef Marcin Horała (PiS).

W czwartek przed komisją śledczą ds. VAT zeznaje drugi świadek - Zbigniew Ćwiąkalski, minister sprawiedliwości i prokurator generalny w latach 2007-09.

"Nie spodziewałem się, że pan profesor, były minister tak otwarcie przyzna, że tego problemu z jego perspektywy właściwie w ogóle nie było, że problem podatku VAT nie zaistniał w jego świadomości jako ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego i zwierzchnika prokuratury" - powiedział Marcin Horała, komentując te zeznania.

Dodał, że świadek "potwierdził, że w tym czasie z Ministerstwa Finansów czy z rządu nie wypływały sygnały, że to jest problem, którym w sposób szczególny należałoby się zająć - coś ważnego, coś istotnego".

Tymczasem - jak mówił szef komisji - "raporty Komisji Europejskiej wskazują, że już w roku 2008 luka VAT wzrosła mnie więcej dwukrotnie w stosunku do spodziewanych wpływów". "No cóż, widzimy, że państwo nie reagowało" - dodał. (PAP)