Szef kampanii wyborczej PiS Tomasz Poręba przedstawił nowy spot wyborczy tej formacji. PiS pyta w nim polityków i samorządowców PO, którzy zadeklarowali przyjmowanie uchodźców, czy nadal podtrzymują tę deklarację. Zdaniem Poręby takie zamierzenia uderzają w bezpieczeństwo Polaków.
Reklama

"Spot opisuje to, co jest ważne dla Polaków w wymiarze bezpieczeństwa, a więc sytuacje międzynarodową, wydarzenie dotyczące różnych kryzysów za granicą, na świecie, w tym różnych zagrożeń związanych z nielegalna migracja czy uchodźcami" - mówił na konferencji prasowej Poręba.

Jego zdaniem polityka PO, polega na "bezkrytycznej zgodzie, niebiorącej pod uwagę w ogóle wymiaru bezpieczeństwa Polaków". "Zgoda PO na przyjmowanie tysięcy nielegalnych migrantów w Polsce, została poparta przez deklaracje na poziomie lokalnym przez prezydentów (miast - PAP), czy to będących członkami PO, czy mającymi poparcie PO, prezydentów wielkich, największych polskich miast" - podkreślił Poręba.

W tym kontekście Poręba przywołał deklaracje podpisaną w Gdańsku 30 czerwca 2017 r., która - w jego ocenie - mówi o tym jak prezydenci tych miast zamierzają działać, współdziałać i pracować na poziomie lokalnym, aby nielegalnych migrantów przyjmować. "Do dzisiaj ani Grzegorz Schetyna, ani ci prezydenci tych słów nie odwołali, oni się z nich nie wycofali" - powiedział.

Poręba przypomniał też zapowiedzi Grzegorza Schetyny wypowiedziane w kampanii wyborczej, o tym że PO będzie chciała zlikwidować Urzędy Wojewódzkie, "które są przedstawicielem rządu w terenie i realizują jego politykę". "W tym wypadku jest to polityka Prawa i Sprawiedliwości, które absolutnie nie zgodzi się na nielegalny napływ migrantów do Polski" - zapewnił Poręba.

"Więc Platforma przez likwidację tych Urzędów Wojewódzkich chce oddać władzę na poziomie regionów, na poziomie miast, tym właśnie osobom, prezydentom, którzy chcą, aby w Polsce byli nielegalni migranci. To jest clou programu Platformy" - podkreślił. Dodał, że jeśli w regionach będą rządzić politycy Platformy Obywatelskiej "bezpieczeństwo Polaków będzie zagrożone".

W zaprezentowanym spocie przedstawiane są wypowiedzi Grzegorza Schetyny dot. likwidacji Urzędów Wojewódzkich. Są one określane jako "kolejna próba działania wbrew woli rządu". Problem nielegalnych uchodźców jest określany jako niebezpieczeństwo dla Polaków. "Czy będziemy czuli się bezpiecznie jeśli PO to zrealizuje? - pada pytanie w spocie.

W rozmowie z PAP szef sztabu wyborczego PiS przypomniał, że 30 czerwca 2017 r. politycy PO, samorządowcy rządzący największymi miastami w Polsce podpisali deklarację "o współdziałaniu miast Unii Metropolii Polskich w dziedzinie migracji". Pod deklaracją – jak wskazał Poręba - podpisali się prezydenci: Białegostoku Tadeusz Truskolaski, Bydgoszczy Rafał Bruski, Gdańska Paweł Adamowicz, Krakowa Jacek Majchrowski, Lublina Krzysztof Żuk, Łodzi Hanna Zdanowska, Poznania Jacek Jaśkowiak, Rzeszowa Tadeusz Ferenc, Szczecina Piotr Krzystek, Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, czy Wrocławia Rafał Dutkiewicz.