Polsce zależy na skutecznym wyhamowaniu presji migracyjnej na Europę i tu oferujemy swoją pomoc. Polska jednocześnie podtrzymuje sprzeciw wobec przymusowego przyjmowania migrantów i uchodźców - powiedział PAP wiceminister SZ Konrad Szymański.

W środę i czwartek w Brukseli odbędzie się unijny szczyt poświęcony Brexitowi, a także kwestii migracji, bezpieczeństwa wewnętrznego Wspólnoty oraz relacjami zewnętrznymi UE.

Szymański podkreślił, że Polsce zależy "na dokładnym wcieleniu w życie przełomowych postanowień czerwcowej Rady Europejskiej w sprawie migracji". Jak zaznaczył, "Polsce zależy na skutecznym wyhamowaniu presji migracyjnej na Europę i tu oferujemy swoją pomoc".

"Jednocześnie podtrzymujemy swój sprzeciw wobec przymusowego przyjmowania migrantów i uchodźców. Propozycje austriackiej prezydencji idą w tej sprawie we właściwym kierunku, ale spór nie ustał i wymaga bardzo aktywnej postawy ze strony Polski" - podkreślił wiceminister spraw zagranicznych.

Podczas szczytu UE, który odbył się pod koniec czerwca, przywódcy państw i rządów krajów unijnych uzgodnili, że w państwach UE, które dobrowolnie się na to zgodzą, powstaną centra kontroli migrantów, a poza krajami Unii - ośrodki do wysadzania uratowanych na morzu ze statków.

Ustalono też, że uchodźcy z centrów zlokalizowanych w UE w krajach, które dobrowolnie się na to zgodzą, będą podlegali relokacji do innych państw. Nie będzie jednak żadnych kwot, a rozdział będzie się odbywał na zasadzie dobrowolności.(PAP)

autor: Marceli Sommer, Marzena Kozłowska