W sprawie przyszłości stałych baz wojskowych USA w Polsce, ważne będą wiosna i lato 2019 r., latem Kongres będzie decydować, czy w budżecie na 2020 r. znajdą się pieniądze na takie przedsięwzięcie - powiedział w środę szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Dworczyk podkreślił w środę w RMF FM, że ważnymi terminami, które mogą determinować powstanie stałych baz USA w Polsce, będą wiosna i lato 2019 roku. Wskazał, że do 1 marca przyszłego roku Departament Obrony (odpowiada m.in. za siły zbrojne) i Departament Stanu Stanów Zjednoczonych (odpowiednik ministerstwa spraw zagranicznych) mają przygotować raport dla Kongresu ws. powstania ewentualnych baz w Polsce.

"Ten raport został zlecony przez Kongres (...) Zamówienie tego raportu jest ważnym sygnałem, że dla Kongresu, sprawa baz stałych w Polsce jest istotna" - ocenił szef kancelarii premiera.

Dworczyk przyznał, że raport nie będzie wiążący dla Kongresu, ale będzie to "ważny głos" w sprawie powstania stałej bazy wojsk amerykańskich w Polsce. "Ostatecznie Kongres będzie musiał w budżecie na kolejne lata znaleźć pieniądze, żeby te bazy powstawały (...) Ważne będzie lato przyszłego roku, bo latem zostanie przyjęty budżet USA na 2020 rok i w tym budżecie będziemy widzieli, czy są zagwarantowane środki na budowę, tworzenie stałych baz w Polsce czy nie" - wyjaśnił.

Szef KPRM zaznaczył jednocześnie, że mówienie dzisiaj, że bazy powstaną w naszym kraju, bądź wskazywanie konkretnej ich lokalizacji, jest przedwczesne. Przyznał jednak, że polski rząd chciałby - jeśli zapadnie decyzja o ich budowie - aby powstały one na wschodzie kraju.

Dworczyk ocenił, że budowa stałej bazy wojsk USA w Polsce, przy "dobrym scenariuszu", mogłaby trwać od kilku miesięcy do kilku lat.

Prezydent Andrzej Duda pod koniec września podczas spotkania w Białym Domu w Waszyngtonie z prezydentem USA Donaldem Trumpem wyraził nadzieję na wspólne zbudowanie w Polsce bazy, która nazywałaby się "Fort Trump". Trump ocenił, że utworzenie stałej bazy wojsk amerykańskich w Polsce kosztowałoby około 2 miliardów dolarów. "Myślę, że to mogłoby być coś przydatnego dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa naszych krajów" - powiedział.

Amerykański Kongres zobowiązał szefa resortu obrony do przedstawienia, nie później niż do 1 marca 2019 r., raportu oceniającego "wykonalność i zasadność stałego stacjonowania w Rzeczypospolitej Polskiej sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych".

Sekretarz obrony USA James Mattis powiedział niedawno, że Stany Zjednoczone nie podjęły jeszcze żadnych decyzji dotyczących stałej bazy wojsk amerykańskich w Polsce; sprawa jest na wczesnym etapie rozpatrywania. "Obecnie oceniamy, jaka jest konkretnie propozycja Polski, jaki jest potencjał tego, co nam proponują" - powiedział Mattis. (PAP)

autor: Michał Boroń