UE powinna mieć mechanizm monitorowania przestrzegania praworządności we wszystkich krajach - mówili europosłowie podczas poniedziałkowego posiedzenia Komisji Wolności Obywatelskich Parlamentu Europejskiego, na którym omawiano sytuację w Rumunii.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans, który spotkał się z eurodeputowanymi w Strasburgu, przypominał, że przewodniczący KE Jean-Claude Juncker mówił, że kierowana przez niego instytucja szuka sposobu, żeby zajmować się praworządnością we wszystkich państwach członkowskich.

Timmermans zaznaczył przy tym, że mechanizm współpracy i weryfikacji dla Bułgarii i Rumunii (CVM) to najlepszy instrument do weryfikacji rozbieżności w systemie sądownictwa w tych krajach. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom podczas posiedzenia nie dyskutowano o Polsce (delegacja komisji LIBE była niedawno w Warszawie).

W środę na temat Rumunii ma debatować cały PE na sesji plenarnej. Ostatni raz europarlament debatował o rządach prawa w tym kraju w lutym 2017 roku w związku z masowymi protestami ulicznymi wywołanymi znowelizowaniem przez parlament Rumunii organizacji systemu sądownictwa i zmianami w przepisach dotyczących konfliktu interesów.