Reklama

Porozumienie podpisali w czwartek podczas święta WOT, dowódca wojsk obrony terytorialnej gen. Wiesław Kukuła i Komendant Główny Straży Granicznej gen. SG Tomasz Praga.

Porozumienie zakłada współdziałanie formacji – wymianę informacji, udzielanie specjalistycznego wsparcia technicznego, wzajemne świadczenie usług logistycznych oraz wymianę doświadczeń. WOT i SG mają współpracować na ćwiczeniach i w razie wystąpienia sytuacji kryzysowych.

Rzecznik prasowy dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej ppłk Marek Pietrzak przypomniał, że brygady OT i oddziały SG współdziałały już przy szkoleniach, na podstawie lokalnych porozumień o współpracy. W Horyńcu Zdroju w kwietniu szkoliły się razem Bieszczadzki Oddział SG z 3 Podkarpacką Brygadą OT, a 1 Brygada OT z Podlasia współpracowała z Podlaskim Oddziałem SG przed zaplanowanymi na listopad największymi w tym roku ćwiczeniami "Anakonda-18" – z udziałem wojsk ośmiu państw. Ćwiczenia odbędą się m.in. na poligonach w Drawsku Pomorskim i Orzyszu oraz w przestrzeni powietrznej Polski i krajów bałtyckich - Litwy, Łotwy i Estonii.

Pietrzak zaznaczył, że podpisany dokument, to pierwsze porozumienie WOT z organem spoza resortu obrony. Zapowiedział podpisywanie kolejnych tego typu porozumień z kolejnymi instytucjami.

W uroczystości uczestniczyli: premier Mateusz Morawiecki i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. (PAP)

autor: Aleksander Główczewski, Krzysztof Kowalczyk