Na konferencji prasowej Kalin powiedział, że Turcja oczekuje, iż wspólnota międzynarodowa wniesie wkład w polityczny proces w Syrii.

Wspólne turecko-amerykańskie patrole w Manbidżu są elementem tzw. mapy drogowej dla tego miasta. Osiągnięte w czerwcu przez Turcję i Stany Zjednoczone porozumienie dotyczące Manbidżu zakłada, że kurdyjskie milicje w Syrii, o nazwie Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG), wycofają się stamtąd, po czym zostaną rozbrojone, a tureckie i amerykańskie siły utrzymają bezpieczeństwo i stabilność wokół miasta. Na początku czerwca szef MSZ Turcji Mevlut Cavusoglu informował, że wspólna praca nad tzw. mapą drogową dla Manbidżu zostanie wykonana w ciągu sześciu miesięcy.

Dla Waszyngtonu YPG to główny sojusznik w walce z dżihadystycznym Państwem Islamskim (IS) w Syrii, a Ankara uznaje YPG za organizację terrorystyczną, która jest przedłużeniem zdelegalizowanej w Turcji separatystycznej Partii Pracujących Kurdystanu (PKK). Zarówno Ankara, jak i Waszyngton oraz Bruksela uważają PKK za organizację terrorystyczną.

Rzecznik prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana powiedział w piątek, że dalsze wsparcie USA dla sił kurdyjskich pozostaje "poważnym problemem".

Ponadto Kalin powiedział, że "nie do przyjęcia" było usunięcie "umiarkowanej opozycji" z kontrolowanej przez rebeliantów prowincji Idlib na północnym zachodzie Syrii.

W ostatnim czasie siły syryjskie prowadziły ostrzał artyleryjski Idlibu i były wspierane z powietrza przez siły rosyjskie.

W poniedziałek po spotkaniu w Soczi prezydent Erdogan i prezydent Rosji Władimir Putin ogłosili utworzenie w Idlibie strefy zdemilitaryzowanej, którą mają patrolować siły tureckie i rosyjskie. Po ogłoszeniu porozumienia minister obrony Rosji Siergiej Szojgu wykluczył nową ofensywę zbrojną w Idlibie. (PAP)