Na karę 4 lat i 8 miesięcy bezwzględnego więzienia skazał w czwartek Sąd Okręgowy w Olsztynie mężczyznę oskarżonego o przygotowanie zamachu na konstytucyjne organy państwa. Wyrok jest nieprawomocny; mężczyzna opuści areszt, ponieważ z uwagi na stan zdrowia sąd zdecydował o jego uchyleniu .

Sprawa dotyczy mieszkańca podolsztyńskiej gminy, u którego ABW znalazła znaczne ilości substancji wybuchowych, 25 sztuk broni palnej i amunicję.

Główny oskarżony Wojciech K. odpowiadał za przygotowania zamachu na konstytucyjne organy państwa, którymi są Sejm, Senat i Prezydent RP.

Zasiadający z nim na ławie oskarżonych trzej pozostali mężczyźni zostali skazani na kary od 2 lat bezwzględnego więzienia do 1 roku w zawieszeniu.

Z ustaleń prokuratury wynika, że w celu dokonania zamachu Wojciech K. w latach 2014-2017 r. kupował i gromadził w miejscu zamieszkania bez zezwolenia substancje wybuchowe, przyrządy wybuchowe, a także substancje chemiczne (w sumie kilkadziesiąt kilogramów i kilkanaście litrów niebezpiecznych środków). Mogły być one użyte do wyrobu materiałów wybuchowych i mogły sprowadzić niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób albo mienia w wielkich rozmiarach.