Związki zawodowe zawsze mają prawo protestować. Regulacje, które zaproponowaliśmy niektórym zawodom, a będziemy starali się wszystkim, są korzystne dla pracowników – ocenił w środę minister zdrowia Łukasz Szumowski pytany o planowany sobotni protest w Warszawie.

Protest 22 września w Warszawie organizuje Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. Zapowiada ono, że udział w nim wezmą pracownicy zrzeszonych w nim branż, m.in. górnictwa i energetyki, przemysłu, oświaty i nauki, usług publicznych, budownictwa, transportu i handlu. Udział deklarują też przedstawiciele sektora zdrowia, m.in. fizjoterapeuci.

"Nie jestem ani zaskoczony, ani zdziwiony protestem. OPZZ zapowiadało go od długiego czasu. Związki zawodowe zawsze mają prawo protestować. Regulacje, które zaproponowaliśmy w niektórych zawodach, a będziemy starali się proponować wszystkim zawodom, są korzystne dla pracowników" – powiedział minister.

"W proteście uczestniczy nie tylko ochrona zdrowia, ale też sfera budżetowa. Rozmawiamy z pielęgniarkami, fizjoterapeutami, ratownikami i innymi zawodami. Trwa dialog, chcielibyśmy, by w efekcie obie strony zaakceptowały jego wyniki" – dodał.

Sobotnia manifestacja OPZZ odbędzie się pod hasłem "Polska potrzebuje wyższych płac!". Jej uczestnicy od godz. 11.00 zaczną się gromadzić na pl. Trzech Krzyży. W południe wyruszą w kierunku kancelarii premiera.