Figura króla Zygmunta III Wazy, stojąca na kolumnie na placu Zamkowym, w niedzielę została ubrana w koszulkę z napisem "Konstytucja" przez uczestników demonstracji zorganizowanej przez Komitet Obrony Demokracji.

Demonstranci około godziny 15 zebrali się na pl. Powstańców Warszawy skąd przeszli na plac Zamkowy. Tam za pomocą wysięgnika, na figurę króla założyli koszulkę z napisem "Konstytucja". W marszu uczestniczyło kilkaset osób, którzy mieli ze sobą flagi Polski, Unii Europejskiej i z logo KOD. Część protestujących trzymała egzemplarze Konstytucji RP.

Wśród zebranych można było zobaczyć polityków opozycji: kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego (PO), wicemarszałek Sejmu Małgorzatę Kidawę-Błońską (PO), posła Michała Szczerbę (PO) i Barbarę Nowacką ze Stowarzyszenia Inicjatywa Polska, a także aktorkę Dorotę Stalińską.

Manifestanci skandowali m.in.: "Konstytucja", "Zygmunt jest nasz", "Obronimy konstytucję", "Zygmunt z nami", "Wolność, równość, demokracja", "Wolne sądy", "Polska kolorowa, nie narodowa". Na niesionych transparentach można było przeczytać: "Idę na wybory w koszulce +konstytucja+". Widać było m.in. transparenty KOD z Lublina i Włocławka.

Mariusz Mrozek z Komendy Stołecznej Policji pytany przez PAP o ubranie figury króla w koszulkę przez uczestników demonstracji KOD powiedział: "Urząd miasta przekazał nam informacje, że posiadają stosowne zezwolenia". Do chwili nadania depeszy PAP nie udało się z rzecznikiem stołecznego ratusza.

Spod kolumny Zygmunta uczestnicy demonstracji wyruszyli przed gmach Sądu Najwyższego, aby - jak podkreślali - swoim protestem wesprzeć sędziów SN. Na miejscu, przed pomnikiem Powstania Warszawskiego uczestnicy ustawili drabinę, na którą nałożyli koszulkę z napisem "Konstytucja".

Pod gmachem SN przemawiali, m.in. przedstawiciele oddziałów regionalnych KOD. Nawoływano do pójścia na wybory samorządowe. "To jest bardzo ważne, żebyśmy wszyscy tam się znaleźli i zagłosowali świadomie" - mówiła Monika Szafraniec, przewodnicząca świętokrzyskiego KOD.

W wystąpieniach pod sądem podkreślano, że do obrony konstytucji jest niezbędne zrozumienie wszystkich zasad, jakimi tu wszyscy hołdujemy. "Większość naszych współobywateli, którzy nawet jeżeli w chwili obecnej mają inne zdanie, nawet jeżeli w chwili obecnej pewnych rzeczy nie dostrzegają, są nadal naszymi przyjaciółmi, są nadal naszymi współobywatelami i musimy zrobić wszystko, aby ich przekonać" - apelowano.

Organizatorzy niedzielnej demonstracji zapowiedzieli, że szyją obecnie "wielką koszulkę" i być może wkrótce spotkają się przed Pałacem Kultury".

Demonstracja zakończyła się odśpiewaniem hymnu.

mchom/ dsr/ mark/ par/