Tego dnia tzw. prokuratura samozwańczej republiki ogłosiła, że mianowanie na następcę Zacharczenki wicepremiera DRL Dmytra Trapeznikowa było nielegalne – napisał serwis Nowosti Donbassa.

Według portalu Ostro.org przeciwnicy Trapeznikowa twierdzą, że jego nominacja na p.o. przywódcy DRL jest sprzeczna z konstytucją separatystycznej republiki. Mówi ona, że po śmierci przywódcy republiki jego mandat wygasa, zaś jego obowiązki przejmuje pierwszy zastępca prezesa rady ministrów.

Tymczasem „zmarły Zacharczenko nie mianował pierwszego wicepremiera, ograniczając się jedynie do mianowania trzech zwykłych zastępców”, wśród których jest i Trapeznikow – wyjaśnił Ostro.org.

Reklama

Separatystyczny prokurator DRL Andrij Spiwak oświadczył, że po śmierci Zacharczenki wszyscy członkowie jego rządu powinni podać się do dymisji, a jego następcę powinien wyznaczyć parlament, zwany przez separatystów Radą Ludową.

Zacharczenko zginął tydzień temu w eksplozji ładunku wybuchowego w kawiarni Separ (separatysta) w centrum Doniecka. Według rosyjskich mediów bomba podłożona była w lampie lub żyrandolu wewnątrz lokalu, odpalona zaś została za pomocą telefonu komórkowego.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy oceniła, że Zacharczenko został zabity w związku z konfliktem wewnętrznym wśród separatystów bądź został zlikwidowany przez rosyjskie służby specjalne. SBU zapewniła, że nie ma z zamachem nic wspólnego, choć separatyści informowali, że tuż po eksplozji zatrzymali w Doniecku grupę ukraińskich dywersantów.

42-letni Zacharczenko był przywódcą samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej od sierpnia 2014 roku. Wcześniej był komendantem wojskowym Doniecka, a jeszcze wcześniej działaczem ruchów wymierzonych w uczestników prozachodniej rewolucji na Ukrainie z przełomu lat 2013-2014.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)