Modernizacja ul. Powstańców Śląskich, budowa centrum kultury oraz nowej pływalni przy ul. Lazurowej – to trzy propozycje programowe kandydata PO i Nowoczesnej na prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego dla dzielnicy Bemowo.

Ulica Powstańców Śląskich to jedna z głównych arterii Bemowa. To właśnie tam, u zbiegu z ulicą Radiową, odbyła się wtorkowa konferencja prasowa kandydata Koalicji Obywatelskiej.

Trzaskowski przypomniał, że poza prezentacją kolejnych rozdziałów swego programu, dotyczących komunikacji i edukacji, czy propozycji wyborczych dla rodzin, co kilka dni odsłania postulaty dla każdej z 18 stołecznych dzielnic. Polityk podkreślił przy tym, że propozycje te wynikają z rozmów z mieszkańcami tych dzielnic.

Pierwsza z zaprezentowanych we wtorek propozycji zakłada modernizację Powstańców Śląskich tak, by – jak mówił kandydat Koalicji Obywatelskiej – ulica ta stała się wizytówką tej części miasta, na wzór urysnowskiej alei KEN.

"To ma być miejsce przy którym może koncentrować się całe życie dzielnicy. Nam w ogóle zależy na tym, żeby budować takie centra aktywności dzielnicowej i właśnie ta ulica powinna być tą główna osią, wokół której będzie się koncentrować życie Bemowa" – mówił Trzaskowski.

W programie polityka Platformy znalazła się też budowa bemowskiego centrum kultury, gdzie swą nową siedzibę miałaby mieć miejscowa biblioteka publiczna, a także znaleźć się nowoczesna mediateka. "To młodzież mówiła nam dzisiaj, że takiego miejsca na Bemowie brakuje" – zaznaczył kandydat Koalicji Obywatelskiej.

Obiecał ponadto budowę nowej pływalni na Bemowie, która – zgodnie z podpisaną już przez stołeczny ratusz umową – ma zostać usytuowana przy ulicy Lazurowej (u zbiegu z ulicą Urbanowicza).

Konferencji Trzaskowskiego przysłuchiwało się kilkoro mieszkańców stolicy. Jeden z mężczyzn pytał o program dla osób niepełnosprawnych. Kandydat Koalicji Obywatelskiej zadeklarował, że jeśli wygra wybory będzie starał się likwidować bariery architektoniczne w mieście. W planach ma ponadto ofertę tworzenia specjalnych mieszkań dla osób niepełnosprawnych oraz wsparcie dla niepełnosprawnych dzieci w szkołach.

Jedna z przysłuchujących się konferencji mieszkanek stolicy przekonywała, że przedsięwzięcia, które zapowiedział we wtorek Trzaskowski, realizuje już związany z PiS obecny burmistrz Bemowa Michał Grodzki. Polityk Platformy przypomniał, że pieniądze na te inwestycje pochodzą jednak z budżetu miasta, którym rządzi prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz. "Bardzo się cieszymy się, że pan burmistrz Grodzki realizuje nasze programy, na które rada miasta przeznaczyła środki" – dodała towarzysząca Trzaskowskiemu stołeczna radna Aleksandra Gajewska. (PAP)

autorka: Marta Rawicz