"Ukraino, wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Niepodległości!" - grafikę z takimi słowami zamieścił w piątek na Twitterze resort spraw zagranicznych. "Polska wspiera europejskie i euroatlantyckie aspiracje, suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy" - dodano.

Wcześniej okolicznościową depeszę w związku z obchodami 27. rocznicy ogłoszenia niepodległości przez Ukrainę opublikował prezydent Andrzej Duda. Zapowiedział w niej kontynuację polityki zmierzającej do wzmocnienia stosunków Kijowa z UE i NATO oraz wsparcia realizacji ambitnych reform wewnętrznych, które zbliżą Ukrainę do standardów zachodnich.

Wyraził ponadto szacunek dla narodu ukraińskiego za konsekwentną budowę niepodległego państwa i gotowość do poniesienia największych ofiar w obliczu łamania prawa międzynarodowego i agresji zbrojnej ze strony sąsiada, a także nadzieję na osiągnięcie pozytywnych wyników dialogu na temat tragicznych kart wspólnej historii Polski i Ukrainy. "Jestem przekonany, że partnerstwo strategiczne między Polską i Ukrainą powinno być budowane na fundamencie prawdy o przeszłości i w duchu wyznawanych przez dwa narody wartości chrześcijańskich" – podkreślił Duda.

Reklama

Ukraina proklamowała Akt Niepodległości 24 sierpnia 1991 roku. W grudniu tegoż roku odbyło się referendum, w którym Ukraińcy opowiedzieli się za niepodległością kraju. Polska uznała niepodległość Ukrainy jako pierwszy kraj na świecie, 2 grudnia 1991 roku. (PAP)

autor: Marceli Sommer