Cudzoziemcy zostali zatrzymani minionej nocy na terenie byłego przejścia granicznego w Kostrzynie nad Odrą. Trzech mężczyzn pochodzenia azjatyckiego podróżowało w volkswagenie passacie kierowanym przez 29-letniego mieszkańca woj. mazowieckiego, który powiedział, że jechał do Berlina.

"Obcokrajowcy nie posiadali przy sobie żadnych dokumentów. Oświadczyli, że są obywatelami Wietnamu. Zostali zatrzymani" - powiedział Potocki.

Cudzoziemcom za usiłowanie nielegalnego przekroczenia granicy grozi do trzech lat pozbawienia wolności, podobnie jak pomagającemu im Polakowi.

"Trwa ustalanie tożsamości obcokrajowców oraz okoliczności w jakich dostali się do naszego kraju. Będziemy także szukać organizatorów ich przerzutu do Niemiec, gdyż nie jest wykluczone, że stoi za tym większa grupa przestępcza" – dodał rzecznik.

Potocki przekazał, że to trzecia grupa obywateli Wietnamu zatrzymana w ciągu dwóch tygodni. Dwa wcześniejsze zatrzymania miały miejsce w Świecku (Lubuskie).

Od początku roku funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali w związku z nielegalnym pobytem lub pracą 75 obywateli Wietnamu.(PAP)

autor: Marcin Rynkiewicz