Premier złożył wieńce w kryptach Katedry Wawelskiej przy sarkofagu gen. Władysława Sikorskiego, przy odnowionym ostatnio (po raz pierwszy od czasu jego wykonania w 1935 r.) sarkofagu marszałka Józefa Piłsudskiego oraz przy sarkofagu prezydenta RP i jego małżonki Lecha i Marii Kaczyńskich.

Po południu w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki będzie uczestniczył w Krakowie w pogrzebie prof. Marii Dzielskiej. Udział w pogrzebie zapowiedział również prezydent Andrzej Duda.

Prof. Dzielska - historyk, filolog klasyczny, tłumaczka tekstów źródłowych - zmarła w Krakowie w poniedziałek 30 lipca br. 18 września profesor skoczyłaby 76 lat.

Reklama

Szczątki gen. Władysława Sikorskiego, zmarłego 4 lipca 1943 r. w katastrofie samolotu, który rozbił się zaraz po starcie z lotniska na Gibraltarze, złożono w krypcie na Wawelu 17 września 1993 r.

Marszałek Józef Piłsudski zmarł 12 maja 1935 r. i został pochowany w krypcie św. Leonarda na Wawelu, a w czerwcu 1937 r., na polecenie metropolity krakowskiego abpa Adama Stefana Sapiehy, trumnę przeniesiono do krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów.

Uroczystości pogrzebowe prezydenckiej pary Lecha i Marii Kaczyńskich odbyły się na Wawelu 18 kwietnia 2010 r. Para spoczęła w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów. Lech i Maria Kaczyńscy zginęli 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem. Zginęli wówczas wszyscy pasażerowie i członkowie załogi - 96 osób. Polska delegacja udawała się na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

W krypcie, w której znajduje się sarkofag Lecha i Marii Kaczyńskich, jest także tablica ku czci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Na tablicy widnieją: łacińska sentencja "Corpora dormiunt, vigilant animae" (Ciała śpią, dusze czuwają), napis: "Pamięci ofiar katastrofy w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r." oraz nazwiska ofiar katastrofy.(PAP)

autor: Anna Pasek