W 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w wielu miejscach w Polsce, a także w skupiskach polonijnych na całym świecie, uczczono pamięć o uczestnikach heroicznego zrywu stolicy przeciw niemieckim okupantom, zapoczątkowanego 1 sierpnia 1944 r. W uroczystościach w Warszawie uczestniczyli przedstawiciele kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości.

Delegacja pod przewodnictwem Sekretarza Stanu Michała Wójcika złożyła kwiaty pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego „Grota” – dowódcy Związku Walki Zbrojnej, a następnie Armii Krajowej, zgładzonego przez hitlerowców niedługo po wybuchu Powstania Warszawskiego.

Sekretarz Stanu Patryk Jaki, a także m.in. Szef Gabinetu Politycznego Ministra Jan Kanthak, wzięli udział w ceremonii przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, który znajduje się nieopodal Sejmu RP.

Przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości nie zabraknie też na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, gdzie znajdują się groby powstańców. O 17.00, w godzinę „W”, wiceminister Patryk Jaki odda na Powązkach hołd powstańcom przed pomnikiem „Gloria Victis”. Weźmie tu również udział w uroczystości z udziałem kombatantów, mieszkańców Warszawy i przedstawicieli władz państwowych. Wcześniej złoży kwiaty przy grobie gen. Antoniego Chruściela „Montera” – dowódcy sił powstańczych.

Wieczorem wiceminister Patryk Jaki złoży wieniec przy pomniku „Polegli – Niepokonani” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli.

Obchody 74. rocznicy Powstania Warszawskiego potrwają do początku października i zakończy symbolicznie zgaszeniem ognia na Kopcu Powstania Warszawskiego. Cześć i chwała bohaterom!