Nie dalej niż w terminie tygodniowym prezydent Andrzej Duda złoży w Senacie projekt postanowienia ws. zarządzenia referendum konsultacyjnego dotyczącego konstytucji - powiedział PAP wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Zaznaczył, że nie stanie się to później niż 23 lipca.

"Nie dalej niż w terminie tygodniowym wniosek prezydenta zostanie skierowany do Senatu" - powiedział w poniedziałek PAP wiceszef Kancelarii Prezydenta. Zaznaczył, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, "to nie się stanie później niż w poniedziałek 23 lipca.

Na początku lipca prezydent Andrzej Duda spotkał się w sprawie referendum z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim. Według marszałka ustalono, że wniosek prezydenta o referendum będzie rozpatrywany na ostatnim posiedzeniu Senatu w lipcu, które jest zaplanowano w dniach 24-27 lipca. Będzie to - zgodnie z aktualnym, harmonogramem prac Senatu - ostatnie posiedzenie Izby przed wakacjami parlamentarnymi; kolejne zaplanowane jest pod koniec września.

Tydzień temu marszałek Senatu pytany na konferencji prasowej o poparcie PiS dla referendum ws. zmian w konstytucji powiedział: "W tej chwili mogę powtórzyć słowa prezesa (PiS Jarosława Kaczyńskiego), że jeszcze nie podjęliśmy decyzji. Zastanawiamy się, dyskutujemy" - mówił Karczewski. Jak dodał, rozmowy w tej sprawie toczą się nie tylko w gronie senatorów, ale również w gronie kierownictwa partii.

Marszałek przypominał, że Senat ws. wniosku prezydenta może podjąć tylko decyzję zero-jedynkową, poprzeć go lub odrzucić; nie ma możliwości dokonywania w nim zmian. Pytany, czy dla PiS decyzja ws. referendum konsultacyjnego byłaby łatwiejsza, gdyby prezydent wskazał inny termin niż 10-11 listopada odparł: "Tak; gdyby ten termin był inny, to byłoby nam łatwiej podjąć decyzję. Pewnie łatwiej na +tak+" - powiedział marszałek Senatu. Przypominał, że jego środowisko polityczne od samego początku miało inne niż prezydent zdanie w tym zakresie.

Na czerwcowym posiedzeniu Narodowej Rady Rozwoju przedstawiono propozycję 15 pytań, które mogłyby zostać zadane w referendum. Wśród propozycji znalazły się m.in. pytania o uchwalenie nowej konstytucji lub dokonanie zmian w obecnej, o konstytucyjne zagwarantowanie członkostwa Polski w UE oraz w NATO, o zapisanie wyższości konstytucji nad prawem międzynarodowym, o zagwarantowanie wsparcia dla rodziny, polegającego na wprowadzeniu zasady nienaruszalności praw nabytych (takich jak świadczenie "500 plus"). Wśród propozycji jest też pytanie o przyznanie w konstytucji "gwarancji szczególnej opieki zdrowotnej kobietom ciężarnym, dzieciom, osobom niepełnosprawnym i w podeszłym wieku".

Wiceszef Kancelarii Prezydenta zapowiedział, że pytań w referendum konsultacyjnym w sprawie konstytucji nie będzie więcej niż dziesięć, a może ich być mniej. (PAP)

autor: Marzena Kozłowska