Ponad 220 żołnierzy - ochotników do służby w 2. Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej złoży w niedzielę w Dęblinie i Radzyniu Podlaskim (Lubelskie) przysięgę wojskową. Wojska Obrony Terytorialnej w woj. lubelskim liczą obecnie ponad 2,6 tys. żołnierzy.

"Przysięga to ukoronowanie intensywnego szkolenia podstawowego. Zaprzysiężeni w niedzielę Terytorialsi rozpoczną służbę w pięciu batalionach lekkiej piechoty, wchodzących w skład 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej" - poinformował rzecznik prasowy Lubelskiej Brygady OT kpt. Damian Stanula.

Uroczystości złożenia przysięgi odbędą się w Radzyniu Podlaskim i w Dęblinie. Ponad 220 żołnierzy - ochotników WOT złoży przysięgę na sztandar 9. Pułku Piechoty Legionów AK. Ceremonia w Radzyniu Podlaskim rozpocznie się o godz. 10.30 na tamtejszym placu Wolności, natomiast w Dęblinie - o godz. 14.00 na Placu Apelowym, na terenie jednostki wojskowej, przy ul. Saperów.

W programie obu uroczystości przewidziana jest m.in. defilada pododdziałów Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz prezentacja sprzętu i pojazdów, które są na wyposażeniu brygady. "Towarzyszące im spotkania z mieszkańcami będą dobrą okazją, aby przybliżyć misję i zadania WOT, a także zachęcić do wstąpienia w szeregi formacji" – zaznaczył Stanula.

W uroczystościach wezmą udział przedstawiciele dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej, samorządu lokalnego, środowisk kombatanckich oraz rodziny żołnierzy.

2. Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora" powstała jako jedna z pierwszych w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu rejonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Jak podał Stanula, obecnie Wojska Obrony Terytorialnej w woj. lubelskim liczą ponad 2,6 tys. żołnierzy. "I wciąż nie brakuje ochotników" – zaznaczył rzecznik.

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty - obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych - rodzaj Sił Zbrojnych RP. Misją WOT jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych, a w czasie wojny wspieranie wojsk operacyjnych w strefie bezpośrednich działań bojowych. W czasie pokoju głównym zadaniem WOT będzie przeciwdziałanie skutkom sytuacji kryzysowych i klęsk żywiołowych, współdziałanie, wspieranie i uzupełnianie działania innych służb ratowniczych.

"Motto żołnierzy Obrony Terytorialnej brzmi: +zawsze gotowi, zawsze blisko+. Słowa te oddają cele i zadania, dla których została powołana formacja. To właśnie stała obecność i bliskie relacje z lokalną społecznością są siłą i atutem żołnierzy OT" – dodał Stanula. (PAP)

Autorka: Renata Chrzanowska