Poroszenko i Putin spotkali się w Brukseli na marginesie szczytu NATO. "Bardzo szczegółowo omówiliśmy spotkanie prezydenta Trumpa w poniedziałek 16 lipca w Helsinkach. Dokładnie omówiliśmy także kwestię Nord Stream 2" – powiedział ukraiński prezydent, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Kolejnym tematem rozmów z amerykańskim szefem państwa były reformy na Ukrainie – dodał Poroszenko.

Jak wyjaśnił, nie może mówić o wszystkich szczegółach spotkania z prezydentem USA. "O pewnych sprawach, które poruszyliśmy z prezydentem Trumpem, nie mogę mówić. Była to jednak długa rozmowa i jestem zadowolony, że Ukraina znalazła się wśród priorytetów. Istniała konieczność rozmowy z prezydentem Trupmem przed Helsinkami i jestem z tej rozmowy w pełni zadowolony" – powiedział.

Wcześniej ukraińskie media podały, powołując się na źródła dyplomatyczne, że spotkanie Poroszenki z Trumpem trwało ok. 20 minut. Prócz sprawy gazociągu Nord Stream 2, za pomocą którego Rosja zamierza transportować gaz do Niemiec z ominięciem Ukrainy, prezydenci rozmawiali o obronności.

Prezydenci Ukrainy i Gruzji, Petro Poroszenko i Giorgi Margwelaszwili, zostali zaproszeni na zakończony w czwartek szczyt NATO w Brukseli, by rozmawiać o bezpieczeństwie w ich regionie, reformach obronnych i współpracy z Sojuszem Północnoatlantyckim.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)