Prezydent Rosji Władimir Putin i doradca przywódcy Iranu Alego Chameneia Ali Akbar Welajati potwierdzili poparcie dla porozumienia nuklearnego zawartego w 2015 roku przez Iran ze światowymi mocarstwami; rozmawiali też o Syrii - poinformował w czwartek Kreml.

Rzecznik Putina Dmitrij Pieskow potwierdził, że na spotkaniu Welajati przekazał prezydentowi Rosji przesłanie od Chameneia, który jest najwyższym przywódcą duchowo-politycznym Iranu, oraz odrębne przesłanie od irańskiego prezydenta Hasana Rowhaniego. Pieskow nie podał szczegółów; powiedział jedynie, że oba przesłania dotyczą stosunków rosyjsko-irańskich we wszystkich sferach oraz sytuacji w regionie.

Wcześniej w czwartek rosyjskie agencje prasowe podały, że Putin przyjął przedstawiciela Iranu w swojej rezydencji w Nowo-Ogariewie pod Moskwą. W spotkaniu wziął udział także ze strony rosyjskiej szef MSZ Siergiej Ławrow. Pieskow wspomniał, że Putin i Welajati rozmawiali o sytuacji w Syrii.

Sam doradca Chameneia, w wypowiedzi z Moskwy dla irańskiej telewizji państwowej, ocenił spotkanie z Putinem jako "bardzo konstruktywne". "Iran i Rosja będą nadal współpracować w Syrii" - zapewnił Welajati, cytowany przez agencję Reutera. "Putin powtórzył, że Rosja odrzuca decyzję USA, by nałożyć sankcje na Iran (w związku z programem nuklearnym - PAP). Powiedział, że Rosja będzie wspierać Iran i bronić praw Teheranu" - dodał. Poinformował także, że Rosja będzie inwestować w irański sektor naftowy.

Wizyta Welajatiego zbiegła się z przyjazdem do Moskwy premiera Izraela Benjamina Netanjahu, który spotkał się z Putinem w środę wieczorem. Według mediów rosyjskich celem wizyty Netanjahu było przedyskutowanie z władzami Rosji - na krótko przed spotkaniem Putina z prezydentem USA Donaldem Trumpem - obecności Iranu w Syrii. USA zabiegają o wycofanie sił proirańskich z Syrii, co jest zbieżne ze stanowiskiem Izraela. Rosyjski dziennik "Kommiersant" podał w czwartek, że przesłania irańskich przywódców przekazane w Moskwie przez Welajatiego dotyczyły m.in. polityki Waszyngtonu wobec Teheranu.

Zawarta w lipcu 2015 roku przez sześć mocarstw - USA, Wielką Brytanię, Francję, Chiny, Rosję i Niemcy - umowa z Iranem miała na celu ograniczenie programu nuklearnego tego kraju w zamian za stopniowe znoszenie międzynarodowych sankcji gospodarczych. Na początku maja prezydent Donald Trump wycofał USA z porozumienia i zapowiedział przywrócenie sankcji wobec Iranu.