92 kraje nie mają wdrożonej polityki zapewniającej młodym ojcom płatny urlop ojcowski - informuje UNICEF. Tymczasem, jak zaznaczono, pozytywna i częsta interakcja dziecka z matką i ojcem pomaga w rozwoju mózgu malucha.

Na całym świecie niemal dwie trzecie dzieci poniżej pierwszego roku życia - czyli niemal 90 mln - żyje w krajach, w których ojcowie nie mają prawa do płatnego urlopu ojcowskiego – podkreśla UNICEF. Organizacja apeluje do państw o inwestowanie w politykę prorodzinną, która wspiera wczesny rozwój dziecka m.in. płatny urlop macierzyński i ojcowski oraz bezpłatną edukację przedszkolną.

UNICEF podaje, że 92 kraje nie mają wdrożonej polityki zapewniającej młodym ojcom płatny urlop ojcowski. Tymczasem, jak zaznacza cytowana w komunikacie, dyrektor generalna UNICEF Henrietta Fore "pozytywna i częsta interakcja dziecka z matką i ojcem pomaga w rozwoju mózgu malucha". "Dziecko jest zdrowsze i szczęśliwsze, poprawia się także jego zdolność uczenia się. Naszym obowiązkiem jest wsparcie rozwoju dziecka, które zaprocentuje w życiu dorosłym" - podkreśliła Fore.

Według komunikatu badania dowodzę, że jeśli ojcowie budują relację z dzieckiem od początku jego życia, wówczas jest bardziej prawdopodobne, że będą odgrywać aktywną rolę w rozwoju malucha. Dzieci cieszą się też w dłuższej perspektywie lepszym zdrowiem psychicznym, mają wyższą samoocenę i są zadowolone z życia, jeśli wchodzą w pozytywną interakcję z ojcem - zaznaczono.

UNICEF ocenia, że na całym świecie wdrażanie polityki prorodzinnej jest coraz częstszym działaniem rządów państw. Na przykład parlament w Indiach będzie niebawem debatował nad projektem, który umożliwi ojcom nawet 3-miesięczny, płatny urlop na opiekę nad nowo narodzonym dzieckiem. Organizacja zaznacza jednak, że jest jeszcze wiele do zrobienia.

W sobotę – 23 czerwca - obchodzony jest w Polsce Dzień Ojca.