Moim priorytetem jest zakup nowych śmigłowców do zwalczania okrętów podwodnych - powiedział w czwartek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Zapowiedział także, że w niedzielę przedstawi "perspektywę rozwoju" Marynarki Wojennej.

Błaszczak - podczas obchodów Święta Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych w Warszawie - ocenił, że trzeba "jasno określić, które śmigłowce dla polskiego wojska są potrzebne w pierwszej kolejności, a które zakupy mogą poczekać".

"Pamiętamy, że projekt zakupu śmigłowców specjalistycznych i wielozadaniowych przygotowywano w latach ubiegłych, w zupełnie innej sytuacji geopolitycznej" - powiedział szef MON. Jak ocenił w czasie rządów PO chciano stworzyć armię przeznaczoną przede wszystkim do operacji ekspedycyjnych. "Polskie wojsko przygotowywali tylko do udziału w misjach pokojowych. Tam śmigłowce rzeczywiście odgrywałyby kluczową rolę" - zaznaczył Błaszczak.

Jak podkreślił, jego priorytetem jest natomiast "zakup nowych śmigłowców do zwalczania okrętów podwodnych". "Inspektorat Uzbrojenia przygotowuje już zaproszenia dla potencjalnych wykonawców na składanie ofert ostatecznych. Za kilka miesięcy ogłosimy postępowanie na pozyskanie nowych śmigłowców uderzeniowych w ramach programu Kruk" - zapowiedział minister.

Reklama

"Zdajemy sobie także sprawę, że konieczna jest modernizacja Marynarki Wojennej. Perspektywę jej rozwoju przedstawię przy okazji święta Marynarki Wojennej w Gdyni w niedzielę" - poinformował Błaszczak.

Jak zaznaczył odrębną kwestią jest dbałość o "sytuację socjalną wojska". "Dosłownie w najbliższych dniach, do 30 czerwca, planujemy podwyżki dla pracowników cywilnych wojska, z wyrównaniem od 1 stycznia. Przeznaczyliśmy na ten cel 114,5 mln zł. Dla żołnierzy zawodowych planujemy podwyżkę od początku roku przyszłego" - przypomniał.

"Mamy jasno określony cel, do którego dążymy, narzędzia, aby te zmiany skutecznie przeprowadzić i poczucie odpowiedzialności za bezpieczeństwo wszystkich Polaków. Czasy się zmieniają, ale wartości pozostają te same: odwaga, honor, poświęcenie i sumienność. Te przymioty towarzyszyły polskim żołnierzom od zawsze" - mówił szef MON.