Komisja Europejska dokonała znaczących cięć we wspólnym budżecie na politykę spójności i Wspólną Politykę Rolną (WPR) - powiedział we wtorek minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. W sumie osiem krajów, w tym Polska, dostanie od 20 do 25 proc. mniej pieniędzy.

"Mamy propozycję Komisji Europejskiej odnośnie podziału środków na nową perspektywę finansową w latach 2021-2027" - oznajmił na konferencji prasowej wiceminister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Powiedział, że koperta na politykę spójności jest o 10 proc. niższa w cenach realnych niż w obecnej polityce finansowej, a przypadku Wspólnej Polityki Rolnej są to cięcia nawet o 15 proc. "Skutkuje to przesunięciem finansowania europejskiego z krajów Europy Środkowo-Wschodniej do krajów południa" - podsumował minister.

Dodał też, że przesunięcia te dotyczą ośmiu krajów i w tej grupie znajduje się m.in Polska, Węgry, Słowacja, Kraje Bałtyckie, ale także, jak zauważył, Niemcy. "Ta propozycja będzie bardzo trudna do zaakceptowania w regionie i jest raczej mało prawdopodobne, żeby negocjacje zakończyły się przed wiosną przyszłego roku.