Dzisiaj jesteście sercem i duszą Wojska Polskiego, pamiętajcie o tym – powiedział w niedzielę w Mielcu do żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej b. minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

W niedzielę na mieleckim Placu Armii Krajowej przysięgę na sztandar złożyło 99 żołnierzy, którzy służyć będą w podkarpackiej brygadzie WOT.

Obecny na uroczystości b. szef MON, zwracając się do żołnierzy podkreślił, że są spadkobiercami Armii Krajowej oraz Żołnierzy Niezłomnych.

"Jesteście ich reprezentantami w armii, w społeczeństwie, w państwie. To wy będziecie przypominać o chlubnej historii Wojska Polskiego, które się nigdy nie poddało, które nigdy nie złożyło broni (...). A wy stanęliście znowu, tu na placu w Mielcu, wróciliście do polskich miast, do polskich rodzin, aby ich strzec, żeby być zawsze blisko, zawsze gotowi, zawsze zdolni do odparcia wroga" – mówił Macierewicz.

Były minister zaznaczył, że w obecnych czasach nie tylko siła militarna, ale przede wszystkim "siła woli, siła świadomości narodowej, siła ducha" decyduje o tym czy państwo jest niepodległe czy nie.

"To co nazywamy wojną hybrydową zaczyna się od propagandy, zaczyna się od kłamstwa, potwarzy. Potem przychodzą +zielone ludziki+, potem przychodzi broń, potem przychodzi starcie zbrojne. Wy będziecie wystawieni na wszystkie te niebezpieczeństwa i będzie musieli być zdolni im się przeciwstawić" – mówił Macierewicz.

W swoim wystąpieniu przypomniał, że Mielec był i jest do tej pory "ośrodkiem polskiej siły zbrojnej". "Ośrodkiem, którego wysiłek gospodarczy był i jest naszą dumą" – powiedział.