UE obiecała utrzymać porozumienie nuklearne, mimo wycofania się z niego USA - powiedział w sobotę szef agencji energii atomowej Iranu Ali Akbar Salehi na wspólnej konferencji prasowej w Teheranie z unijnym komisarzem ds. działań klimatycznych i energii Miguelem Canete.

"Mamy nadzieję, że ich wysiłki się urzeczywistnią... Działania Ameryki pokazują, że nie jest to kraj godny zaufania, jeśli chodzi o sprawy międzynarodowe" - oświadczył Salehi.

Canete, który przybył do Teheranu w piątek wieczorem na dwudniową wizytę, ma na celu zapewnienie Iranu, że Unia Europejska chce utrzymać wymianę handlową z tym krajem, pomimo decyzji Trumpa o wycofaniu USA z porozumienia nuklearnego - pisze Reuters.

"Przekazaliśmy naszym irańskim przyjaciołom, że dopóki będą przestrzegać porozumienia, Europejczycy będą wypełniać swoje zobowiązania. Powiedzieli to samo z drugiej strony" - oświadczył Canete. "Będziemy próbować zintensyfikować naszą wymianę handlową, która bardzo pozytywnie wpływa na irańską gospodarkę" - dodał.

W rozmowie z dziennikarzami Salehi również zapewnił, że Iran "będzie dotrzymywać swoich obietnic, jeśli druga strona dotrzyma swoich". "Poczekamy i zobaczymy - to teraz nasza strategia... przez kilka tygodni... Istnieje wiele różnych możliwości, możemy zacząć prace nad wzbogacaniem uranu do 20 proc." - zaznaczył.

Unijna dyplomacja stara się ratować porozumienie nuklearne z Iranem, w ramach którego Teheran zgodził się na ograniczenie swojego programu nuklearnego w zamian za stopniowe znoszenie nałożonych nań sankcji. Umowę pod znakiem zapytania postawiła ogłoszona 8 maja decyzja prezydenta USA Donalda Trumpa, który postanowił wycofać z niej Stany Zjednoczone.

W piątek Komisja Europejska uruchomiła proces aktywacji tzw. statusu blokującego, czyli prawa, które ma chronić europejskie firmy przed amerykańskimi sankcjami na Iran. "Tak długo, jak Iran będzie respektował podjęte zobowiązania, Unia Europejska będzie podtrzymywać umowę, którą sama współtworzyła - umowę, która została jednogłośnie ratyfikowana przez Radę Bezpieczeństwa ONZ i która jest niezbędna do utrzymania pokoju w regionie i na świecie. Sankcje USA nie pozostaną bez skutków. Jako Komisja i cała Unia Europejska mamy obowiązek uczynić wszystko, by chronić nasze firmy, a zwłaszcza małe i średnie przedsiębiorstwa" - mówił w piątek szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.