Cieszę się z optymizmu szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera dot. rozmów z Polską - powiedział w czwartek szef MSZ Jacek Czaputowicz, pytany o niedawną wypowiedź szefa KE i o to, jak mogą zakończyć się rozmowy dot. praworządności i reformy polskiego wymiaru sprawiedliwości.

W środę na marginesie szczytu UE-Bałkany Zachodnie w Sofii szef KE spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim - poinformowało PAP źródło w KE. Rozmowa dotyczyła kwestii praworządności. Kolejną rozmowę obu polityków - jak podało źródło w KE - zaplanowano na czwartek.

We wtorek Juncker ocenił na konferencji prasowej w Brukseli, że Polska dokonała postępu w sprawie praworządności, ale jest on jeszcze niewystarczający. "Ale prowadzimy dyskusje i negocjacje, które muszą zakończyć się pod koniec czerwca lub na początku lipca. Jestem optymistą" - powiedział wówczas szef KE.

"Moje stosunki z polskim premierem są tak dobre, jak to tylko możliwe. Uważam, że Polska poczyniła postęp, jeszcze niewystarczający, ale prowadzimy dyskusje i negocjacje, które muszą zakończyć się pod koniec czerwca lub na początku lipca. Jestem optymistą" - powiedział szef KE.

Czaputowicz na czwartkowej konferencji prasowej powiedział, że "cieszy się z optymizmu Jean-Claude'a Junckera". "Myślę, że wyraża to w oparciu o wiedzę jaką posiada i swoje przeczucie. Tak, że cieszę się z tej deklaracji optymistycznej" - podkreślił.

Minister pytany, czy Polska jest gotowa na dalsze ustępstwa wobec Brukseli ws. reform wymiaru sprawiedliwości, przypomniał, że premier Morawiecki dyskutował w ostatnim czasie na ten temat z szefem KE. "Pewne reformy zostały w Polsce wprowadzone. Wiemy, że Komisja Europejska jest zadowolona z dialogu i z wprowadzenia tych reform" - dodał.

Szef MSZ powiedział, że "wysunięte" są również propozycje wprowadzenia kolejny zmian. "Wymaga to refleksji. Jest trochę czasu, żeby te decyzje właściwie przemyśleć i podjąć. Zobaczymy jakie one będą" - dodał Czaputowicz.

Według źródła PAP w KE, podczas czwartkowego spotkania szef KE Jean-Claude Juncker i premier Mateusz Morawiecki zdecydowali, że dialog Polski z KE ws. praworządności będzie kontynuowany. Z kolei wiceszef MSZ Konrad Szymański powiedział, że "rozmowa (premiera) z Junckerem była długa i bardzo treściwa".

Było to drugie spotkanie szefa polskiego rządu z przewodniczącym Komisji Europejskiej na marginesie szczytu UE-Bałkany Zachodnie. Pierwsze z nich miało miejsce w środę.

W czwartek Senat uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, która zmienia przepisy dot. skargi nadzwyczajnej i mianowania asesorów. Nowela ustawy autorstwa posłów PiS przewiduje m.in., że skarga nadzwyczajna na prawomocne wyroki polskich sądów, które uprawomocniły się przed jej wejściem w życie, będzie mogła zostać złożona wyłącznie przez Prokuratora Generalnego lub Rzecznika Praw Obywatelskich. Obecnie złożyć może ją - także w odniesieniu do wyroków uprawomocnionych przed wprowadzeniem nowych przepisów - osiem podmiotów m.in. RPO, Rzecznik Praw Dziecka, Rzecznik Finansowy i prezes UOKiK.

Nowela wprowadza też zmiany w Prawie o ustroju sądów powszechnych dotyczące mianowania asesorów sądowych. Zgodnie z ustawą miałby dokonywać tego nie - jak obecnie - minister sprawiedliwości, lecz prezydent. Zgodnie z nowelizacją Krajowa Rada Sądownictwa będzie mogła wyrazić sprzeciw wobec kandydata na stanowisko asesorskie na etapie procedury poprzedzającej mianowanie asesora sądowego przez prezydenta.