Burmistrz Jersey City Steven Fulop podziękował za owocną rozmowę ze stroną polską w sprawie Pomnika Katyńskiego w tym mieście. Dodał, że został zaproszony do przyłączenia się do podróży, aby zwiedzić obóz Auschwitz; zapowiedział, że skorzysta z tego zaproszenia.

"Dziękuję za wielowątkową owocną rozmowę" - napisał Fulop w sobotę na Twitterze nawiązując do rozmowy z konsulem generalnym RP w Nowym Jorku Maciejem Golubieskim.

Burmistrz dodał, że oprócz kwestii rozstrzygnięcia w sprawie Pomnika Katyńskiego "został zaproszony do przyłączenia się do podróży, aby zwiedzić obóz Auschwitz". Zapowiedział, że skorzysta z tego zaproszenia.

W piątek Maciej Golubiewski powiadomił na Twitterze o porozumieniu z burmistrzem Jersey City ws. Pomnika Katyńskiego. Zgodnie z nim monument ma pozostać na nadbrzeżu rzeki Hudson, zostanie jedynie przesunięty o 60 metrów od miejsca, gdzie znajduje się obecnie.

Polski dyplomata napisał na Twitterze: "jest porozumienie (z burmistrzem Jersey City) Stevenem Fulopem. Pomnik zostaje na nabrzeżu 60 metrów od miejsca gdzie się teraz znajduje. Dziękuję Erykowi Lubaczewskiemu".

Lubaczewski jest dyrektorem wykonawczym Polskiej Izby Handlowej w Waszyngtonie, który zaangażował się w proces mediacji w sprawie Pomnika Katyńskiego.