Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan skrytykował w środę decyzję prezydenta Donalda Trumpa o wycofaniu USA z porozumienia nuklearnego z Iranem. Dodał, że Stany Zjednoczone przegrają na zastosowaniu tego środka nacisku na Iran.
Reklama

"Stany Zjednoczone będą przegranymi ponieważ nie respektują umów, które podpisały. Nie możesz wycofać się z umowy międzynarodowej, kiedy tylko chcesz" - powiedział Erdogan cytowany przez oficjalną agencję państwową Anatolia.

We wtorek rzecznik Erdogana Ibrahim Kalin poinformował, że decyzja USA o jednostronnym wycofaniu się z porozumienia nuklearnego z Iranem spowoduje niestabilność i wywoła nowe konflikty na Bliskim Wschodzie.

Prezydent Trump ogłosił we wtorek, że wycofuje USA z międzynarodowego porozumienia nuklearnego z Iranem, ponieważ porozumienie to "było w swej istocie nieudane". Oświadczył, że "potężne sankcje" wobec Iranu natychmiast wchodzą w życie.

Zawarta w lipcu 2015 roku umowa między sześcioma mocarstwami (USA, Francja, Wielka Brytania, Chiny, Rosja i Niemcy) a Iranem miała na celu ograniczenie programu nuklearnego tego kraju w zamian za stopniowe znoszenie sankcji. Wyjście USA z tego układu było jedną ze sztandarowych obietnic Trumpa przed wyborami prezydenckimi w 2016 roku.

W ostatnich tygodniach przedstawiciele władz Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec starali się odwieść prezydenta USA od realizacji tego planu.