Czeski rząd zdecydował o przekazaniu prawie 2,5 mln euro w br. na humanitarny program pomocy medycznej Medevac dla krajów Bliskiego Wschodu i Afryki oraz Ukrainy. Ma to pomóc w rozwiązywaniu kryzysu migracyjnego bezpośrednio w krajach pochodzenia migrantów.

Leczenie jest bezpłatne i oferowane wyłącznie cywilom, których stan jest ciężki albo uniemożliwia "godne życie" – pisze agencja CTK i przypomina, że Medevac nie jest przeznaczony dla osób wymagających wieloletniego leczenia, ale dla tych, których stan może w wyraźny sposób poprawić jednokrotna pomoc medyczna.

Jak podano w komunikacie MSW, pomoc zostanie skierowana m.in. do państw, które są źródłem migracji do Unii Europejskiej.

Zgodnie z poniedziałkową decyzją gabinetu wśród priorytetów na rok bieżący jest dofinansowanie czterech konkretnych programów realizowanych w rejonach kryzysów. Ministerstwo spraw wewnętrznych przekaże m.in. po 200 tys. euro na pomoc zdrowotną w Libii i na zwiększenie dostępności do służby zdrowia w Nigrze. Podobne kwoty zostaną przekazane na wsparcie służby zdrowia na Ukrainie, a także na druk 3D materiałów medycznych w Iraku.

Dzięki programowi Medevac również w czeskich szpitalach leczą się osoby z regionów objętych konfliktami wojennymi.