Brytyjski dziennik "The Telegraph" poinformował w piątek, że unijni negocjatorzy w całości odrzucili brytyjską propozycję, dotyczącą uniknięcia tzw. twardej granicy między Irlandią Północną a Irlandią po planowanym wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Źródło gazety wśród unijnych dyplomatów zaznaczyło, że "zostało jasno powiedziane, że żadna z brytyjskich propozycji celnych nie zostanie przyjęta". Decyzję podjęto po pięciu rundach negocjacji od marcowego przemówienia premier Theresy May w Mansion House, w którym nakreśliła propozycje rozwiązania komplikacji prawnych związanym z ewentualnym zachowaniem braku kontroli granicznej pomiędzy Irlandią Północną a Irlandią po Brexicie.

Wśród pomysłów Downing Street wskazano wówczas m.in. "partnerstwo celne", w którym Wielka Brytania mogłaby np. przeprowadzać w imieniu UE kontrole celne na transportach produktów przeznaczonych dla Wspólnoty lub "nowe porozumienie celne", oparte na użyciu technologii i tzw. statusu "zaufanego partnera handlowego".

"Telegraph" zaznaczył, że załamanie się negocjacji wymusi na brytyjskich urzędnikach przygotowanie zupełnie nowego planu, który może wywołać kryzys polityczny wokół pojawiających się pomysłów, według których Wielka Brytania nawet po Brexicie powinna pozostać członkiem unii celnej, rezygnując z suwerennej polityki handlowej.

Dziennik dodał również, że w celu zwiększenia presji na brytyjskie władze główny negocjator po stronie UE Michel Barnier zawiesił też techniczne rozmowy o przyszłości relacji Zjednoczonego Królestwa ze Wspólnotą do czasu rozwiązania kwestii irlandzkiej.

Przyszłość granicy pomiędzy Irlandią Północną a Irlandią będzie jednym z tematów zaplanowanego na koniec czerwca szczytu Rady Europejskiej. Krytycy potencjalnego powrotu kontroli celnej ostrzegają m.in. przed ryzykiem zaprzepaszczenia osiągnięć procesu pokojowego w Irlandii Północnej, a także poważnych konsekwencji gospodarczych dla państw po obu stronach granicy.