Prezydent Kirgistanu Suronbaj Dżinbekow zdymisjonował w czwartek rząd Sapara Isakowa w następstwie wotum nieufności, które wcześniej tego dnia wyraził wobec gabinetu parlament - poinformowała kancelaria szefa państwa.

Dymisja rządu ma miejsce w sytuacji walki o władzę między obecnym prezydentem a poprzednim szefem państwa i przywódcą Socjaldemokratycznej Partii Kirgistanu (SDPK) Ałmazbekiem Atambajewem - wskazuje agencja Reutera. SDPK stoi na czele koalicji rządowej.

W czwartek rano kirgiski parlament większością głosów wyraził wotum nieufności rządowi lojalnemu wobec byłego prezydenta, gdy nowy szef państwa próbuje skonsolidować władzę w tym środkowoazjatyckim kraju - wskazuje agencja AFP. Ponad 100 deputowanych w liczącym 120 miejsc parlamencie zagłosowało za wnioskiem o wotum nieufności dla rządu; tylko pięciu deputowanych wyraziło sprzeciw.

Zdymisjonowanie rządu Isakowa kończy serię zmian personalnych, które Dżinbekow rozpoczął wkrótce po dojściu do władzy w listopadzie zeszłego roku, usuwając ze stanowisk osoby mianowane przez swego poprzednika, w tym m.in. prokuratora generalnego - dodaje Reuters. Isakow był premierem od sierpnia 2017 roku.

Atambajew poparł Dżinbekowa w wyborach prezydenckich w październiku 2017 r., ale w kwietniu br. zaczął go krytykować - podał Reuters. AFP informuje, że napięcia między Atambajewem a Dżinbekowem zaczęły się pojawiać w związku z kilkoma nominacjami; Atambajew wezwał też brata Dżinbekowa, żeby zrezygnował z mandatu poselskiego, z kolei Dżinbekow zwolnił kilku wysokich rangą funkcjonariuszy państwowych związanych z Atambajewem.

Liczący sześć milionów mieszkańców Kirgistan, w którym znajduje się rosyjska baza wojskowa, jest niestabilny od czasu uzyskania niepodległości w 1991 roku - zauważa Reuters. Atambajew był pierwszym prezydentem Kirgistanu, który odszedł z urzędu ze względu na kończącą się kadencję. Dwóch poprzednich szefów państwa usunięto ze stanowiska w wyniku przewrotów (2005 r. i 2010 r.).