W najbliższych dniach rząd zakomunikuje, jak programy z tzw. piątki Morawieckiego będą wyglądać i jak będą wdrażane - poinformował w poniedziałek szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.

W sobotę w Warszawie odbyła się konwencja Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy pod hasłem "Polska jest jedna". Premier Mateusz Morawiecki w swoim wystąpieniu zapowiedział kilka nowych projektów, w tym mniejszy ZUS dla małych firm, obniżenie CIT dla małych i średnich firm do 9 proc., wyprawkę w wysokości 300 zł dla uczniów, 23 mld zł na program dla seniorów Dostępność+, przeznaczenie 5 mld zł na stworzenie nowego funduszu dróg lokalnych.

Dworczyk podkreślił w RMF FM, że konwencja PiS była ważnym wydarzeniem, na którym zostały przedstawione "bardzo ważne" deklaracje. "Zobowiązania Prawa i Sprawiedliwości na najbliższe kilkanaście miesięcy, rozwinięcie naszego programu, z którym szliśmy do wyborów w 2015 r. Ale też, jeśli chodzi o samą partię, czuć powiew świeżości, mobilizację - politycy PiS ruszają w Polskę, żeby rozmawiać z Polakami" - mówił.

Szef Kancelarii Premiera poinformował, że "w najbliższych dniach" rząd będzie komunikować "dokładnie, jak każdy z tych programów będzie wyglądał i będzie implementowany".

Dworczyk podał, że zapowiedziana przez premiera Morawieckiego wyprawka dla uczniów w wysokości 300 zł będzie funkcjonowała od września 2018 r. "To będzie program wart ok, 1,5 mld złotych" - dodał.

Szef KPRM powiedział również, że mniejszy ZUS dla małych firm - według jego wiedzy - powinien wejść w życie od 1 stycznia 2019 r.