Komisja może przeprowadzać niezapowiedziane kontrole samodzielnie lub w towarzystwie krajowych organów ds. ochrony konkurencji. Zasady takiej kontroli zostały zapisane w unijnym rozporządzeniu z 2002 r.

Brytyjska gazeta we wtorek wieczorem poinformowała, że dochodzenie jest jeszcze na wstępnym etapie, ale urzędnicy KE przejęli dokumenty i komputery należące do korporacji.

Rzecznik Fox Networks Group (należy do 21st Century Fox) – jak podaje portal "Variety" – poinformował, że firma "w pełni współpracuje" ze służbami KE.

Reklama

Komisja nie komentuje na razie tej informacji. We wtorek wieczorem przyznała tylko, że śledczy przeprowadzili tego dnia w kilku krajach UE "niezapowiedziane kontrole" w firmach zaangażowanych w "dystrybucję praw do wydarzeń sportowych i innych powiązanych z tym praw".

"Komisja ma obawy, że zaangażowane przedsiębiorstwa mogły naruszyć unijne przepisy antymonopolowe, które zakazują karteli i restrykcyjnych praktyk biznesowych" – poinformowała KE.

Jak dodała, niezapowiedziane kontrole stanowią wstępny krok w działaniach w przypadku podejrzeń o stosowanie działań antykonkurencyjnych. "Fakt, że Komisja przeprowadza takie kontrole, nie oznacza, że przedsiębiorstwa są winne antykonkurencyjnych działań, ani nie przesądzają one o wyniku samego dochodzenia" - zaznaczyła KE.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)