Nie pojawię się na odsłonięciu pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej, Plac Piłsudskiego to złe miejsce na postawienie takiego pomnika, będzie elementem konfliktu - powiedziała w poniedziałek w radiu RMF FM szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

Lubnauer pytana, czy weźmie udział w uroczystości odsłonięcia pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej, zaplanowanej na 10 kwietnia, odparła, że jako człowiek zastanawiała by się nad tym, czy w niej uczestniczyć, ale jako polityk nie może "zgodzić się na taki sposób prowadzenia tej całej debaty". "Pamiętam tamte emocje i mam wrażenie, że właśnie przez to, co zrobił PiS, to już są bardzo złe emocje" – oceniła.

"Dla mnie to, co mogłoby być prawdziwym pomnikiem, to są dwie rzeczy. Po pierwsze, żebyśmy tak zbudowali państwo, żeby nigdy nie mogło dojść do tego, co stało się 8 lat temu (...) A druga kwestia to kwestia podziałów w społeczeństwie - prawdziwym pomnikiem mogłoby być zakopanie tych rowów, a pomnik na Placu Piłsudskiego te rowy tylko pogłębia" – podkreśliła szefowa Nowoczesnej.

Lubnauer oceniła, że 8 lat temu wypadek w Smoleńsku był tragedią, która łączyła Polaków, a w tej chwili, według Lubnauer, "to jest farsa", z której się żartuje – m.in. z pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej na Placu Piłsudskiego.

Szefowa Nowoczesnej podkreśliła, że Plac Piłsudskiego jest złym miejscem na pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej. "Miejsce jest tragiczne, dlatego że mamy miejsce, które jest dla bardzo wielu Polaków symboliczne i tam powinien być tylko Grób Nieznanego Żołnierza. Nie powinno być tam innych pomników o takim charakterze" – zaznaczyła. "Dla mnie ten pomnik w tym miejscu będzie elementem konfliktu" – przekonywała.

10 kwietnia w Warszawie zaplanowano państwowe obchody; uroczystości przygotował też stołeczny ratusz. Uroczystości państwowe rozpoczną się rano od mszy w intencji ofiar katastrofy, w kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu. Po mszy ma odbyć się apel pamięci przed Pałacem Prezydenckim. Po południu rozpocznie się uroczystość oficjalna z udziałem najwyższych władz państwowych, na Placu Piłsudskiego.

Między innymi zostanie odsłonięty pomnik ofiar tragedii smoleńskiej oraz wmurowany kamień węgielny pod pomnik prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Wieczorem będzie odprawiona msza w bazylice Archikatedralnej; po niej odbędzie się marsz pamięci.

Organizatorem państwowych obchodów jest wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Obchody organizowane przez ratusz zaplanowano przy kwaterze smoleńskiej na cmentarzu Powązkowskim.

10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku w katastrofie Tu-154M zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka, oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.