Każda zmiana wywołuje zaskoczenie, ale jestem spokojny o kandydaturę Kazimierza M. Ujazdowskiego na prezydenta Wrocławia – powiedział PAP szef dolnośląskich i wrocławskich struktur PO Jarosław Duda. Dodał, że sprawa tej kandydatury zostanie poruszona na piątkowym posiedzeniu władz lokalnej PO.

Senator Duda przypomniał, że kandydatura Ujazdowskiego to na razie rekomendacja szefa PO Grzegorza Schetyny. „Prowadzimy rozmowy wśród działaczy; w piątek będzie zwołany zarząd i rada powiatu i tam również będzie poruszona ta kwestia” - powiedział PAP Duda.

Szef PO w regionie dodał jednocześnie, że przewodniczący PO uznał, że kandydatura Ujazdowskiego jest dobra dla Wrocławia, i on, jako członek PO i współpracownik Schetyny, "podjął temat i będzie go realizował”.

Duda podkreślił, że program wyborczy opracowany do tej pory przez dotychczasową kandydat PO na prezydenta Wrocławia prof. Alicję Chybicką zostanie w czwartek przekazany Ujazdowskiemu. „Pani profesor uznała, że skoro przewodniczący PO ma koncepcję związaną z Kazimierzem Ujazdowskim, to ona to akceptuje” - dodał Duda.

Senator pytany przez PAP, czy wysunięcie kandydatury Ujazdowskiego było zaskoczeniem dla lokalnych działaczy, powiedział, że każda zmiana wywołuje emocje.

„Nie postrzegam jednak, by ta zmiana na tym etapie kampanii generowała jakieś kłopoty, ja jestem spokojny o kandydaturę Kazimierza M. Ujazdowskiego na prezydenta Wrocławia (…) Zdaję sobie przy tym sprawę, że dla niektórych mogło to być zaskoczenie, ale mam poczucie, że zarząd i rada PO w swojej dobrze pojętej odpowiedzialności za Wrocław poprze tę kandydaturę” - powiedział Duda.

Szef wrocławskie struktur partii podkreślił, że Ujazdowski jest od 21 lat związany z Wrocławiem. „To osoba, która będzie realizować nasz program, który jest opracowywany dla wrocławian” - powiedział. Przypomniał również, że we wtorek Ujazdowski zadeklarował, że jeżeli przegra wybory na prezydenta Wrocławia wycofa się z polityki. „On jest w tej kwestii zdeterminowany, to jest jego projekt życiowy” - powiedział.

Lider PO Grzegorz Schetyna poinformował we wtorek, że ma zamiar rekomendować Ujazdowskiego jako kandydata na prezydenta Wrocławia. Ogłosił ponadto, że zaprosił Ujazdowskiego, w przeszłości m.in. wiceprezesa Prawa i Sprawiedliwości, do współpracy w Gabinecie Cieni PO. Ujazdowski ma się zająć w Gabinecie zagadnieniami związanymi z państwem prawa i samorządnością.