Turcja chce znacznie zwiększyć wymianę handlową z Rosją oraz zachęcić do przyjazdu większą liczbę rosyjskich turystów - podkreślił we wtorek turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan po spotkaniu w Ankarze z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem.

Erdogan poinformował, że wartość wymiany handlowej między obu krajami wzrosła w ubiegłym roku o 32 proc., do 22 miliardów dolarów. Celem jest osiągnięcie 100 miliardów dolarów - podkreślił, nie precyzując, w jakim okresie miałoby to nastąpić.

Turcję odwiedziło w zeszłym roku ponad 4,7 miliona Rosjan. Stanowili największą grupę zagranicznych turystów. Ankara ma nadzieję, że liczba ta wzrośnie do 6 milionów - podkreślił turecki prezydent.

Erdogan nazwał Putina "drogim przyjacielem" i zaakcentował dobre relacje między Turcją a Rosją.

Prezydenci Turcji i Rosji oficjalnie dali we wtorek sygnał do budowy pierwszej tureckiej elektrowni atomowej. Rozpoczęcie budowy na południu Turcji obserwowali przez łącze wideo z Ankary.

Putin przebywa w Turcji z dwudniową wizytą. W środę ma rozmawiać o sytuacji w Syrii z Erdoganem i z prezydentem Iranu Hasanem Rowhanim. (PAP)