"Kto nie wystąpi do sądu o zwrot pobranych przez ubezpieczycieli opłat likwidacyjnych bezpowrotnie utraci prawo do ubiegania się o zwrot pieniędzy" - informuje przekazany PAP komunikat.

Stąd stowarzyszenie rozpoczyna akcję informacyjną pod hasłem "Nie przegap terminu - odzyskaj pieniądze z polisolokaty".

"Przez najbliższe sześć tygodni udzielać będziemy porad mieszkańcom województw: dolnośląskiego, śląskiego, opolskiego, łódzkiego, mazowieckiego i zachodniopomorskiego. Kampania informacyjna Stowarzyszenia +Przywiązani do Polisy+ ma pomóc w odzyskaniu pieniędzy bezprawnie zatrzymanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Uruchomiliśmy infolinię za pośrednictwem której, poszkodowani otrzymają od ekspertów bezpłatne porady, w jaki sposób odzyskać oszczędności" - cytuje komunikat Piotra Sułka ze "Przywiązanych do polisy".

Reklama

Stowarzyszenie przypomina, że fundusze inwestycyjne opakowane w formę polisy na życie miały służyć pomnażaniu oszczędności. Do zakładania polis i inwestowania namawiali pracownicy banków i pośrednicy ubezpieczeniowi. "Ubezpieczyciele przez lata pobrali horrendalnie wysokie opłaty, czasami zatrzymując nawet całość wpłaconych pieniędzy. Utracone oszczędności można jeszcze odzyskać, ale nadchodzi czas przedawnienia najstarszych roszczeń" - czytamy w komunikacie.

Według komunikatu ten, kto rozwiązał polisę w 2008 roku utraci niebawem prawo do dochodzenia zwrotu pieniędzy. Stąd "należy jak najszybciej podjąć kroki prawne i wysyłać ubezpieczycielowi wezwanie do zapłaty". Obecnie, według "Przywiązanych do polisy", problem dotyczy jeszcze ponad 300 tys. osób z ponad 3,5 mln posiadaczy różnego rodzaju polis UFK.

"Najskuteczniejszą drogą do odzyskania oszczędności jest proces sądowy. Stosowanie niedozwolonych zapisów w umowach oraz nienależne wzbogacenie to najczęściej przywoływane przez sądy argumenty przy orzekaniu o zwrocie zatrzymanych kwot. W maju 2017 r. sąd zasądził 165 osobom zwrot opłat za wykup polis towarzystwa Generali. W całym kraju sądy wielokrotnie stwierdzały, że sprzedaż tzw. polisolokat była nierzetelna, a klientów nie informowano wyczerpująco o ryzyku związanym z kupowanymi +polisami+" - głosi komunikat.

W grudniu 2016 roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zawarł ugody z ubezpieczycielami, którzy zgodzili się obniżyć wysokie opłaty likwidacyjne dotyczące UFK. "Przywiązani do polisy" przypominają jednak w swoim komunikacie, że obniżenie opłat za wykup nie dotyczy osób, które zrezygnowały z płacenia składek przed 20 grudnia 2016 roku. (PAP)

autor: Piotr Śmiłowicz

edytor: Dorota Skrobisz