Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera wydał zgodę na lokalizację pomnika b. prezydenta Lecha Kaczyńskiego przed budynkiem Garnizonu Warszawa, naprzeciwko Placu Piłsudskiego - poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka wojewody Ewa Filipowicz. Decyzja lokalizacyjna została wydana na wniosek Społecznego Komitetu Budowy Pomników śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010.

Jak podkreśliła w rozmowie z PAP Filipowicz, teren, na którym ma stanąć pomnik, to działka należąca do Skarbu Państwa.

Urząd Wojewódzki poinformował w komunikacie, że decyzja ws. lokalizacji pomnika została uzgodniona z wojewódzkim konserwatorem zabytków. A budowa pomnika to inwestycja celu publicznego.

Reklama

Rzecznik warszawskiego ratusza Bartosz Milczarczyk w rozmowie z PAP powiedział, że urząd miasta o decyzji wojewody dowiedział się z mediów. "Jak tylko dotrze do nas decyzja wojewody będziemy ją zaskarżać do ministra infrastruktury. Podobne kroki podejmiemy, jeżeli wydane zostanie przez wojewodę pozwolenie na budowę pomnika" - zapowiedział rzecznik.

Jak ocenił, "decyzja o lokalizacji pomnika została wydana bez uwzględnienia głosu mieszkańców".

Milczarczyk przypomniał, że miasto odwołało się do ministra infrastruktury ws. wydanej przez wojewodę mazowieckiego decyzji lokalizacyjnej i pozwolenia na budowę pomnika ofiar katastrofy na Placu Piłsudskiego. Ratusz złożył też wniosek o wznowieniu postępowania i uznania go za stronę ww. decyzjach. "Tak też będziemy postępować ws. pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego" - dodał.

Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin, który jest członkiem społecznego komitetu, powiedział w sobotę, że pomnik upamiętniający Lecha Kaczyńskiego "w tej chwili jest wykonywany". Wyjaśnił, że ten pomnik będzie odlany z brązu, a jego odsłonięcie planowane jest na jesień.

Z kolei pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r. ma stanąć w Warszawie na obszarze zielonym między pl. Piłsudskiego, a ul. Królewską, trwają już prace nad monumentem. Sasin zapewnił, że pomnik upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej będzie gotowy 10 kwietnia br. Rada Warszawy, głosami PO, przyjęła na początku lutego stanowisko, w którym nie wyraża zgody na budowę pomnika smoleńskiego na pl. Piłsudskiego.

W czerwcu 2017 r. wojewoda Sipiera złożył wniosek o przekazanie mu zarządzania nad Placem Piłsudskiego, w celu organizowania na nim uroczystości, w tym uroczystości państwowych. W październiku 2017 r. ówczesny minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk wydał decyzję o przekazaniu placu do dyspozycji wojewody. 31 stycznia Mazowiecki Urząd Wojewódzki poinformował, że przejął zarządzanie pl. Piłsudskiego - protokół przekazania został podpisany jednostronnie, bo na spotkaniu nie było przedstawiciela prezydent Warszawy. Ratusz zaznaczył, że sprawa nie jest zamknięta, bo nie ma podpisu reprezentanta miasta.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria Kaczyńska oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Jako pierwsze informacje o planach zaskarżenia decyzji wojewody ws. lokalizacji pomnika Lecha Kaczyńskiego przez ratusz podało radio RMF FM. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski